Μουντιάλ

Βήμα πρόκρισης με Ρονάλντο η Πορτογαλία, αποκλεισμός για το Μαρόκο

Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε η Πορτογαλία, η οποία επικράτησε με 1-0 του Μαρόκο χάρη στο τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 4'. Αποκλεισμός για το Μαρόκο, το οποίο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στο δεύτερο μέρος.

Η νίκη για την Πορτογαλία ήταν επιτακτική ανάγκη, προκειμένου να πάρει προβάδισμα στον 2ο όμιλο, και αυτό κατάφερε να το αποδείξει με το… καλημέρα. Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος μπήκε «φουριόζο» στο πρώτο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Μουτίνιο, ο Ρονάλντο στην καρδιά της άμυνας του Μαρόκο, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ελ Κατζουί πραγματοποιώντας το 1-0.

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο δε μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε ένα τέρμα στο πρώτο μέρος. Στο 9’ ο Ρονάλντο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ το Μαρόκο απάντησε στο 18’ με τον Ζιγιές, το σουτ του οποίου δε βρήκε στόχο από καλή θέση.

Οι Ίβηρες έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα στο 39’, όταν ο Γκέντες βρέθηκε απέναντι από τον Ελ Κατζουί μετά την μπαλιά του Ρονάλντο, έκανε το δυνατό δεξί σουτ, αλλά με το αριστερό χέρι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση ο Μαροκινός γκολκίπερ και το 1-0 έμεινε για τα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη η Πορτογαλία κινδύνεψε και μάλιστα αρκετά. Το Μαρόκο δεν είχε περιθώρια και ανοίχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 55’ με το σουτ του Μπελαντά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος με κεφαλιά έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Στο 60’ το σουτ του Μπενατιά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ρουί Πατρίσιο, ενώ στο 78’ το Μαρόκο απείλησε εκ νέου με την κεφαλιά όμως του Μπενατιά να περνάει άουτ.

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε, παρότι το Μαρόκο στις καθυστερήσεις έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπενατιά, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίτσιο, Πέπε, Γκερέiρο, Φοντέ, Σέντριτς, Μουτίνιο (89’ Άντριεν), Ζοάο Μάριο (69’ Μπρούνο Φερνάντες), Σίλβα (59’ Μαρτίνς), Γουίλιαμ, Ρονάλντο, Γκουέντες.

Μαρόκο: Ελ Καζουί, Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενάτια, Ντιράρ, Ζιγιάχ, Ελ Αχμαντί (86’ Φαϊρ), Μπελαντά (76’ Καρσελά), Μουσουφά, Αμραμπάτ, Μπουταϊμπ (69’ Κααμπί).