Μουντιάλ

Προβλημάτισε η Γαλλία, αλλά επικράτησε 2-1 της Αυστραλίας

Άλλη Γαλλία περιμέναμε και άλλη είδαμε σήμερα το μεσημέρι στο Καζάν. Τελικά η ομάδα του Ντεσάν αν και… ίδρωσε, επικράτησε με 2-1 της σκληροτράχηλης Αυστραλίας και έκανε πρεμιέρα με νίκη στον τρίτο όμιλο, έστω και αν προβλημάτισε με την εμφάνισή της…

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 58ο λεπτό και στη… λύση του VAR για να δοθεί πέναλτι (σωστά) στη Γαλλία και τον Γκριεζμάν που με εύστοχο χτύπημα άνοιξε το σκορ (1-0).
Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι και η Αυστραλία, με τον Ουμτιτί να κάνει χέρι, χωρίς πραγματικά κανέναν απολύτως λόγο. Ο Γέντινακ δεν είπε «όχι στο δώρο» και ισοφάρισε σε 1-1.
Τελικά μετά από μια προσπάθεια που θύμισε κάτι από το καλό πρόσωπο των «τρικολόρ», στο 81΄με ψηλοκρεμαστό σουτ του Πογκμπά, η μπάλα χτυπησε στο δοκάρι αρχικά και μετά πέρασε τη γραμμή για να γίνει το τελικό 2-1 και να λυτρωθούν οι Γάλλοι…

Διαιτητής: Αντρές Κούνια

Βοηθοί: Νίκολας Ταράν, Μαουρίσιο Εσπινόσα

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντεθ, Πογκμπά, Τολισό (78' Ματουϊντί), Καντέ, Γκριεζμάν (70' Ζιρού), Ντεμπελέ (70' Φεκίρ), Εμπαπέ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Μίλιγκαν, Μπεχίτς, Ρίσντον, Σέινσμπερι, Μούι, Γέντινακ, Ρόγκιτς (72' Ιρβάιν), Λέκι, Κρούζε (84' Αρζανί), Νάμπουτ (64' Γιούριτς).

Ενημερωθείτε μέσω του infographic από το neakriti.gr για την εξέλιξη της διοργάνωσης (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες).