Αποχαιρέτισε το Μουντομπάσκετ η Εθνική

Αντίο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανία είπε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ των ανδρών καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 90-72 από τη Σερβία στον νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των «16».

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εγκλωβίστηκε στο σκληρό παιχνίδι της Σερβίας την ίδια ώρα που οι αντίπαλοί μας είχαν εξαιρετικά ποσοστά έχοντας πολλούς παίκτες σε μεγάλη μέρα.

Η Σερβία ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Τεόντοσιτς αποσπάστηκε με τρεις πόντους στα πρώτα τρία λεπτά του ματς (8-5). Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 8-7 για να ξεφύγουν και πάλι οι Σέρβοι (10-7). Οι διεθνείς μας, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ζήση έφεραν το ματς στα ίσια (10-10). Η Σερβία έπαιζε εξαιρετική άμυνα, ενώ στο επιθετικό κομμάτι με τον Κάλινιτς και τον Ραντούλιτσα κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους (23-19).

Από την Εθνική μας ομάδα ο Γιώργος Πρίντεζης, είχε 8 πόντους, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στη Σερβία, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-20 με 1/2 βολές του Παπανικολάου.

Οι Σέρβοι σημείωναν καλάθι τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Κρστιτς πέτυχε το 25-22, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να παίρνει φάουλ και φέρνει την Εθνική στον πόντο (25-24) στο 11ο λεπτό. Η Σερβία με σουτ τριών πόντων ξέφυγε με τέσσερις πόντους (28-24, είχε 50% στα τρίποντα 3/6), αλλά ξανά ο Καϊμακόγλου μείωσε σε 28-26.

Η Εθνική μας είχε έλλειψη συγκέντρωσης και η Σερβία με Κρστιτς, Τεόντοστις διατήρησε την διαφορά τεσσάρων πόντων (32-28), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μην έχει πάρει προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Ο Μάντζαρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 35-35 στο 17', ο Ραντούλιτσα, ο οποίος είχε ήταν εξαιρετικός πέτυχε το 37-35 για να περάσει η Εθνική στο 19ο λεπτό για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νίκου Ζήση (41-42). Αποτέλεσμα ήταν ο Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Στο τελευταίο, όμως λεπτό του αγώνα οι Σέρβοι με σερί 5-0 (καλάθι Ραντούλιτσα και καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς) έκλεισαν το ημίχρονο με 46-42.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νικ Καλάθη στο 22ο λεπτό του αγώνα η Εθνική μας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 50-50. Από εκείνο το σημείο, όμως κι έπειτα οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοση τους και αποσπάστηκαν με επτά πόντους (57-50). Ο Γιάννης Μπουρούσης μείωσε σε 57-52, ενώ οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα έκανε το 59-52, αναγκάζοντας τον Φώτη Κατσικάρη να πάρει τάιμ άουτ.

Ο αρχηγός Νίκος Ζήσης με 1/2 βολές μείωσε σε 59-53 και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 3/3 βολές ανεβάζει την διαφορά στη μέγιστη τιμή της στον αγώνα (62-53 στο 28'). Ο Κρστιτς με ακόμα δύο βολές έκανε το 64-53 για να ρίξει την διαφορά ο Καλάθης και πάλι κάτω από τους δέκα (64-55), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 66-58 για να κάνει ο Τεόντοσιτς το 68-58. Ο Κώστας Καϊμακόγλου μείωσε σε 68-60. Ο Μπογκντάνοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά και πάλι στους 11 πόντους (71-60) στο 32ο λεπτό του ματς. Οι Σέρβοι με τον Μπιέλιτσα, ο οποίος ευστόχησε σε δύο βολές έκανε το 76-60 στο 34ο λεπτό του αγώνα. Η Εθνική μας προσπάθησε, όμως δεν μπορούσε να βρει τρόπο να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα της Σερβίας.

Ο Μπιέλιτσα και ο Μπουρούσης χρεώθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ (πέμπτο για τον Σέρβο, πέμπτο και για τον Έλληνα σέντερ), η διαφορά ήταν στους 20 πόντους, με τους Βασιλειάδη - Καλάθη να μειώνουν σε 83-66 στο 37ο λεπτό του παιχνιδιού. Η Σερβία έλεγχε τον αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη-πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (90-72).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42 (ημιχ.), 64-55, 90-72.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5 (1), Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.