EUL: Νίκες Μαν. Γιουνάιτεντ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ – Ισοπαλία η Άρσεναλ

Τι έγινε στα πρώτα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης

Τα πρώτα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης του Europa League έγιναν απόψε το βράδυ και οι τρεις ομάδες που πήραν τις νίκες και το προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ ενώ ισοπαλία 1-1 έφερε η Άρσεναλ με την Σλάβια Πράγας.

Αυτό το ματς έκρυβε και τις πιο πολλές συγκινήσεις, με την Άρσεναλ να προηγείται στο 86’ με τον Πέπε και να ισοφαρίζεται στο 94’ από τον Χόλες.

Στο Άμστερνταμ ο Άγιαξ προηγήθηκε με τον Κλάασεν στο α’ ημίχρονο και στην επανάληψη πλήρωσε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και το χαμένο πέναλτι με τον Τάντιτς, δεχόμενος δύο γκολ από τη Ρόμα που είχε για σκόρερς τους Πελεγκρίνι και Ιμπάνιεθ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 0-2 στη Γρανάδα και ουσιαστικά τσέκαρε από το πρώτο ματς το εισιτήριο πρόκρισης με τα γκολ των Ράσφορντ και Μπρούνο Φερνάντες.

Σοβαρό προβάδισμα πήρε και η Βιγιαρεάλ με 0-1 επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο 44’ με πέναλτι ο Μορένο.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Βιγιαρεάλ    0-1

Άγιαξ-Ρόμα                                    1-2

Άρσεναλ-Σλάβια Πράγας             1-1

Γρανάδα-Μαν. Γιουνάιτεντ         0-2

*Οι ρεβάνς θα γίνουν την επόμενη Πέμπτη 15 Απριλίου.