ΟΦΗ-Απόλλων Λεμεσού 0-1 (Τελικό)

Έφτασε η μεγάλη στιγμή της Ευρώπης για την ομάδα του Ηρακλείου

Η πιο μεγάλη ώρα έφτασε για τον ΟΦΗ, που μετά από 20 χρόνια δίνει ξανά ευρωπαϊκό παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ».

Η ομάδα του Ηρακλείου υποδέχεται τον Απόλλωνα Λεμεσού για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League, με στόχο τη νίκη-πρόκριση.

Οι φίλαθλοι με πολυπληθή παρουσία έξω από το ξενοδοχείο, έδωσαν τρομερή ώθηση και υποστήριξη στην αποστολή κατά την αναχώρηση για το γήπεδο.

Ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία είναι έτοιμοι να δώσουν το 100% για την επίτευξη του στόχου.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ιταλός Φάμπιο Μαρέσκα, με επόπτες τους συμπατριώτες του Τσίρο Καρμπόνε και Γκιόργκιο Περέτι. 4ος διαιτητής ο επίσης Ιταλός, Πιέρο Τζιακομέλι.

Έχει ολοκληρωθεί η προθέρμανση των δύο ομάδων, όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο σπουδαίο παιχνίδι. Ο Γιώργος Σίμος επιλέγει σχηματισμό 3-5-2 για τον ΟΦΗ, ενώ στον αντίποδα με διάταξη 3-4-3 παρατάσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Οι 22 ποδοσφαιριστές και το διαιτητικό "τρίο" είναι στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του αγώνα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Σφύριξε για πρώτη φορά ο διαιτητής Μαρέσκα, ξεκίνησε το ματς.

Δυνατές μονομαχίες και προσπάθεια των δύο ομάδων να κερδίσουν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή σ' αυτό το πρώτο 10λεπτο.

Καλό πρέσινγκ από τον ΟΦΗ ψηλά στην αντίπαλη περιοχή, που έχει οδηγήσει σε λάθη τους αμυντικούς της κυπριακής ομάδας.

17' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, στον Γιαννούλη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

22' Κίτρινη κάρτα στον Ντένιτς  για τον Απόλλωνα.

23' Σέντρα του Ουές από δεξιά, κεφαλιά του Φιγκεϊρέντο μέσα στην περιοχή, δε μπόρεσε να μπει στη φάση ο Σαρδινέρο.

27' Ο Ματέι απειλητικά στην περιοχή του ΟΦΗ, όμως οι αμυντικοί της ομάδας του Ηρακλείου θα τον "κλείσουν" εγκαίρως.

35' Κόρνερ του Νέιρα από δεξιά, ο Φιγκεϊρέντο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στη μικρή περιοχή.

41' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ: Ο Σαρδινέρο μέσα στην περιοχή πασάρει για τον Φιγκεϊρέντο, το πλασέ του Βραζιλιάνου θα αποκρουστεί σωτήρια από τον Δημητρίου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το σκορ.

46' Ξεκίνησε η επάνάληψη, με δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Ο Πίττας στη θέση του Ζοάο Πέδρο και ο Μπένσοπ στη θέση του Ματέι.

50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ 0-1: Ο Νταμπό κέρδισε τις "μονομαχίες" μέσα στην περιοχή και πάσαρε για τον Ζάλαϊ, που από κοντά πέτυχε με πλασέ το 0-1.

54' Κίτρινη κάρτα στον Μπένσοπ για αντικανονικό μαρκάρισμα.

59' ΣΟΒΑΡΟ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ! Από γύρισμα παίκτη του Απόλλωνα, ο Φιγκεϊρέντο έκλεσε τη μπάλα και έφυγε εντελώς μόνος στην αντεπίθεση. Μάλιστα είχε περάσει και τον τερματοφύλακα Δημητρίου και ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά ο δεύτερο βοηθός, ο Ιταλός Περέτι υπέδειξε οφσάιντ! Ακολούθησαν έντονες οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για το πασιφανές λάθος, το οποίο στη συνέχεια αναγνώρισε ο διαιτητής Μαρέσκα και δεν έδωσε το οφσάιντ αλλά ελεύθερο διαιτητή!

66' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ, με τους Μαρινάκη και Στάικο να αποχωρούν και στον αγωνιστικό χώρο να μπαίνουν οι Σολίς και Ναμπί. Ντεμπούτο για τον Σολίς, με τον Σίμο να θέλει να δώσει περισσότερη επιθετική πνοή στον ΟΦΗ.

77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας στη θέση του Νταμπό.

80' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Κοροβέσης στη θέση του Γιαννούλη.

81' Κίτρινη κάρτα στον Σελίμοβιτς.

84' Κίτρινη και για τον Σακέτι.

88' Γύρισμα του Γιαννιώτα από αριστερά, πλασέ του Ντιγκινί από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα ψηλά άουτ.

94' Τελευταίο σφύριγμα, ήττα-αποκλεισμός 0-1 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Μαρινάκης (66' Σολίς), Σελίμοβιτς, Βούρος, Ουές, Γιαννούλης (80' Κοροβέσης), Στάικος (66' Ναμπί), Μεγιάδο, Νέιρα, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέντο.

Απόλλων Λεμεσού (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ζοάο Πέδρο (46' Πίττας), Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάλαϊ, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι (46' Μπένσοπ), Ντένιτς, Αγκίρες, Ναμπό (77' Γιαννιώτας).