Europa League

Ο «χάρτης» των «32»: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στο Europa League

Την επόμενη Δευτέρα η κλήρωση στη Νιόν

Η φάση των ομίλων του Europa League ολοκληρώθηκε χθες με εκπλήξεις, με τη Γκλάντμπαχ να μένει εκτός, όπως άλλωστε και η Λάτσιο.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε 1-0 της Σεβίλλης.

Έτσι, «σφραγίστηκαν» και τα τελευταία… εισιτήρια, ενώ τα νοκ-άουτ ματς της επόμενης φάσης θα γίνουν στις 20 και 27 Φεβρουαρίου.

Συνολικά οι 32 ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι εξής:

Ισχυροί: Άγιαξ, Σάλτσμπουργκ, Ίντερ, Μπενφίκα, Σεβίλλη, Μάλμε, Βασιλεία, Λίντσερ, Σέλτικ, Άρσεναλ, Εσπανιόλ, Γάνδη, Μπασακσεχίρ, Μπράγκα, Μάντσεστερ Γ.

Ανίσχυροι: Λεβερκούζεν, Σαχτάρ, Ολυμπιακός, Μπριζ, ΑΠΟΕΛ, Κοπεγχάγη, Χετάφε, Σπόρτινγκ, Κλουζ, Άιντραχτ, Ρέιντζερς, Λουντογκόρετς, Βόλφσμπουργκ, Γουλβς, Άλκμααρ.

Αναλυτικά η εικόνα στους 12 ομίλους μετά τα χθεσινά ματς:

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη       1-0

Καραμπάγκ-Ντουντελάνζ  1-1

Η βαθμολογία

1.Σεβίλλη 15

2.ΑΠΟΕΛ 10

3.Καραμπάγκ   5

4.Ντουντελάνζ   4

 

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κοπεγχάγη-Μάλμε   0-1

Ντιναμό Κιέβου-Λουγκάνο        1-1

Η βαθμολογία

1.Μάλμε   11

2.Κοπεγχάγη    9

3.Ντιναμό Κ.    7

4.Λουγκάνο      3

 

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βασιλεία-Τράμπζονσπορ   2-0

Χετάφε-Κράσνονταρ  3-0

Η βαθμολογία

1.Βασιλεία        13

2.Χετάφε  12

3.Κράσνονταρ   9

4.Τράμπζονσπορ       1

 

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λίντσερ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας   3-0

Αϊντχόβεν-Ρόζενμποργκ    1-1

Η βαθμολογία

1.Λίντσερ  13

2.Σπόρτινγκ Λ. 12

3.Αϊντχόφεν      8

4.Ρόζενμποργκ 1

 

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κλουζ-Σέλτικ    2-0

Ρεν-Λάτσιο       2-0

Η βαθμολογία

1.Σέλτικ    13

2.Κλουζ    12

3.Λάτσιο   6

4.Ρεν        4

 

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ   2-2

Άιντραχτ Φρανκ.-Βιτόρια  2-3

Η βαθμολογία

1.Αρσεναλ 11

2.Αϊντραχτ Φρ.  9

3.Σταντάρ Λ.     8

4.Γκιμαράες     5

 

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ρέιντζερς-Γιουνγκ Μπόις   1-1

Πόρτο-Φέγενορντ      3-2

Η βαθμολογία

1.Πόρτο    10

2.Ρέιντζερς        9

3.Γιούνγκ Μπόις       8

4.Φέγενορντ      5

 

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Εσπανιόλ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1

Λουντογκόρετς-Φερεντσβάρος   1-1

Η βαθμολογία

1.Εσπανιόλ       11

2.Λούντογκορετς       8

3.Φερεντσβάρος        7

4.ΤΣΣΚΑ Μόσχας      5

 

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βόλφσμπουργκ-Σεντ Ετιέν        1-0

Γάνδη-Ολεξάντρια     2-1

Η βαθμολογία

1.Γάνδη    12

2.Βόλφσμπουργκ      11

3.Σεντ Ετιέν      4

4.Ολεξάντρια    3

 

10ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γκλάντμπαχ-Μπασακσεχίρ       1-2

Ρόμα-Βόλφσμπεργκ  2-2

Η βαθμολογία

1.Μπασακσεχίρ        10

2.Ρόμα     9

3.Γκλάντμπαχ  8

4.Βόλφσμπεργκ        5

 

11ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σλόβαν Μπρ.-Μπράγκα    2-4

Γουλβς-Μπεσίκτας    4-0

Η βαθμολογία

1.Μπράγκα      14

2.Γουλβς  13

3.Σλόβαν Μπρ. 4

4.Μπεσίκτας     3

 

12ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γ.-Άλκμααρ   4-0

Παρτίζαν-Αστάνα      4-0

Η βαθμολογία

1.Μάντσεστερ Γ.       13

2.Άλκμααρ       9

3.Παρτιζάν        8

4.Αστάνα  3

Σχόλια