Europa League

Aυτές είναι οι «32» ομάδες που πέρασαν στο Europa League

Συμπληρώθηκε το παζλ των «32» του Europa League, με τις 24 ομάδες που προκρίθηκαν από τους ομίλους της διοργάνωσης συν τις 8 που έρχονται από το Champions League τερματίζοντας την 3η θέση.

Aυτές οι οκτώ είναι οι: Κλαμπ Μπριζ, Ίντερ, Νάπολι, Γαλατασαράι, Μπενφίκα, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Βικτόρια Πλζεν και Βαλένθια ενώ οι 24 που ουσιαστικά συνεχίζουν στο Europa League είναι: Λεβερκούζεν, Ζυρίχη, Σάλτζμπουργκ, Σέλτικ, Ζενίτ, Σλάβια Πράγας, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, .Φενέρμπαχτσέ, Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Μπέτις, Ολυμπιακός, Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Λάτσιο, Γκενκ, Μάλμε, Σεβίλλη, Κράσνονταρ, Ντιναμό Κιέβου, Ρεν, Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ.

1ος Όμιλος

Λουντογκόρετς-Ζυρίχη 1-1
ΑΕΚ Λάρνακας-Λεβερκούζεν     1-5


Η βαθμολογία

1.Λεβερκούζεν 13
2.Ζυρίχη               10
3.ΑΕΚ Λάρνακας              5
4.Λουντογκόρετς             4

2ος Όμιλος 

Σέλτικ-Σάλτζμπουργκ    1-2
Λειψία-Ρόζενμποργκ     1-1


Η βαθμολογία

1.Σάλτζμπουργκ      18
2.Σέλτικ                9
3.Λειψία              7
4.Ρόζενμποργκ 1

3ος Όμιλος

Σλάβια Πράγας-Ζενίτ    2-0
Κοπεγχάγη-Μπορντό    0-1


Η βαθμολογία

1.Ζενίτ  11
2.Σλάβια Πράγας             10
3.Μπορντό         7
4.Κοπεγχάγη      5

 

4ος Όμιλος

Ντιναμό Ζάγκρ.-Άντερλεχτ         0-0
Σπάρτακ Τρνάβα-Φενέρ              1-0

Η βαθμολογία

1.Ντιναμό Ζ.      14
2.Φενέρμπαχτσέ              8
3.Σπάρτακ Τρνάβα         7
4.Άντερλεχτ       3

 

5ος Όμιλος

Άρσεναλ-Καραμπάκ      1-0
Σπόρτινγκ Λ.-Βόρσκλα  3-0

Η βαθμολογία

1.Άρσεναλ          16
2.Σπόρτινγκ        13
3.Βόρσκλα          3
4.Καραμπάκ      3

6ος Όμιλος

Ολυμπιακός-Μίλαν        3-1
Ντουντελάνζ-Μπέτις     0-0

Η βαθμολογία

1.Μπέτις              12
2.Ολυμπιακός   10
3.Μίλαν               10
4.Ντουντελάνζ  1

 

7ος Όμιλος

Ραπίντ Βιέννης-Ρέιντζερς            1-0
Βιγιαρεάλ-Σπάρτακ Μόσχας      2-0

Η βαθμολογία

1.Βιγιαρεάλ 10
2.Ραπίντ Β.         10
3.Ρέιντζερς         6
4.Σπαρτάκ Μ.    5

 

8ος Όμιλος

Λάτσιο-Άιντραχτ Φρ.     1-2
Μαρσέιγ-Απόλλων Λεμεσού      1-3

Η βαθμολογία

1.Άιντραχτ Φρ. 18
2.Λάτσιο              9
3.Απόλλων Λεμ.               7
4.Μαρσέιγ          1

 

9ος Όμιλος
Γκενκ-Σάρπσμποργκ      4-0
Μπεσίκτας-Μάλμε         0-1

Η βαθμολογία

1.Γκενκ 11
2.Μάλμε              9
3.Μπεσίκτας      7
4.Σάρπσμποργκ                5

 

10ος Όμιλος

Ακχισάρ-Σταντάρ Λιέγης             0-0
Σεβίλλη-Κράσνονταρ    3-0

Η βαθμολογία

1.Σεβίλλη            12
2.Κράσνονταρ  12
3.Σταντάρ Λιέγης            10
4.Ακχισάρ           1


11ος Όμιλος

Ντιναμό Κ.-Γιάμπλονετς               0-1
Ρεν-Αστάνα       2-0

Η βαθμολογία

1.Ντιναμό Κιέβου            11
2.Ρεν     9
3.Αστάνα            8
4.Γιάμπλονετς   5

 

12ος Όμιλος

ΠΑΟΚ-ΜΠΑΤΕ   1-3
Βίντι-Τσέλσι       2-2

Η βαθμολογία

1.Τσέλσι               16
2.ΜΠΑΤΕ             9
3.Βίντι   7
4.ΠΑΟΚ                3

Σχόλια