Euro 2020: Με το δεξί η Πορτογαλία με ιστορικό ρεκόρ Ρονάλντο!

Οι Πορτογάλοι με δύο γκολ στο τέλος 3-0 την Ουγγαρία - Πρώτος σκόρερ στην ιστορία των EURO ο CR7

Η Πορτογαλία επικράτησε 3-0 της Ουγγαρίας στο κατάμεστο από Ούγγρους «Φέρεντς Πούσκας» της Βουδαπέστης έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο CR7 σημείωσε δύο γκολ και έγινε ο αρχισκόρερ στην ιστορία των Euro, φτάνοντας τα 11 συνολικά. Στη 2η θέση μένει πλέον ο Μισέλ Πλατινί με 9, τα οποία πέτυχε σε μία διοργάνωση (1984). Ο Πορτογάλος τα έχει πετύχει σε 5 τουρνουά, αρχίζοντας από το 2004 κόντρα στην Ελλάδα. (2004, 2008, 2012, 2016, 2020).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρώτο γκολ του CR7 σε Euro ήρθε το 2004 όταν είχε πετύχει το γκολ της παρηγοριάς για την Πορτογαλία στην ήττα της με 2-1 από την Εθνική Ελλάδας στην πρεμιέρα του Euro που είχε διοργανώσει.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, το τελικό σκορ μπορεί να ήταν 3-0 υπέρ της Πορτογαλίας, ωστόσο διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, με την Ουγγαρία έχοντας τους οπαδούς της στο πλευρό της, καθώς ουσιαστικά έπαιζε εντός έδρας, να αντέχει ως το 84’ και να κρατά το 0-0.

Το γκολ του Ράφαελ Γκερέιρο όμως σε εκείνο το λεπτό για την ομάδα του Σάντος άλλαξε εντελώς τα δεδομένα και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο για τους Πορτογάλους.

Ο CR7 σκόραρε με πέναλτι στο 87ο λεπτό και στο 91’ έκανε και το τελικό 3-0.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Νάτζ, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ (78' Ζίγκερ), Σέφερ (65' Νέγκο), Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ (78' Σεν).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέντο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (81' Ρενάτο Σάντσες), Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα (71' Ράφα Σίλβα), Ζότα (81' Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο