Νίκη στο Μονπελιέ η Άρσεναλ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αρσεναλ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και νίκησε με 2-1 τη Μονπελιέ στη Γαλλία, σε αγώνα για τον 2ο όμιλο του Champions League, στον οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Η Μονπελιέ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπελχαντά.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, με την Αρσεναλ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να γυρίζει το ματς μέσα σε δύο λεπτά!

Στο 16` ο Ποντόλσκι και στο 18` ο Ζερβίνιο έβαλαν τους κανονιέρηδες μπροστά στο σκορ.

Τα γκολ αυτά αποδείχθηκαν αρκετά για την έμπειρη Αρσεναλ, η οποία διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ετσι, πήρε το τρίποντο της νίκης και μαζί με τη Σάλκε βρίσκεται στην κορυφή του 2ου ομίλου του Champions League.