Προκρίθηκαν Μπάγερν, Παρί Σεν Ζερμέν και Γιουβέντους

Άλλη μια συναρπαστική βραδιά στο Champions League

Η Μπάγερν με τη νίκη της επί του Ολυμπιακού, η Παρί Σεν Ζερμέν και η Γιουβέντους έγιναν οι τρεις πρώτες ομάδες που μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «16» του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με το «φτωχό» 1-0 την Μπριζ αλλά θα μπορούσε το αποτέλεσμα να μην είναι νικηφόρο, αν ο Κέιλορ Νάβας δεν κρατούσε το μηδέν αποκρούοντας το πέναλτι του Ντιάν λίγο πριν το τέλος. Το νικητήριο γκολ των Παριζιάνων το έβαλε στο 22ο λεπτό ο Μάουρο Ικάρντι.

Για τον ίδιο όμιλο, καθοριστική νίκη που την φέρνει κοντά στην πρόκριση πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης με 6-0 επί της Γαλατασαράι με τα τέσσερα γκολ από το α’ ημίχρονο. Χατ-τρικ σημείωσε ο εκπληκτικός Ροντρίγκο, δύο τέρματα ο Μπενζεμά και ένα ο Ράμος.

Στους «16» βρίσκεται ήδη από χθες το βράδυ η Γιουβέντους, με την δραματική επικράτησή της με 1-2 στη Μόσχα επί της Λοκομοτίβ. Το γκολ που χάρισε το διπλό πρόκρισης στους μπιανκονέρι το έβαλε στο 93ο λεπτό ο Ντάγκλας Κόστα, αποτελώντας την χρυσή αλλαγή του Σάρι. Μάλιστα η Γιούβε έχει και το προβάδισμα για την πρώτη θέση μετά την απρόσμενη ήττα της Ατλέτικο με 2-1 από την Λεβεκούζεν.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού, η Τότεναμ επικράτησε 0-4 του Ερυθρού Αστέρα και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση, αφήνοντας τους Σέρβους στους 3 βαθμούς. Αυτό δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό για να διεκδικήσει την 3η θέση, με δεδομένο ότι στην τελευταία αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται στο Καραϊσκάκη.

Απίστευτο ματς έγινε στο Ζάγκρεμπ καθώς στις καθυστερήσεις η Ντιναμό κέρδιζε με 3-1 την Σαχτάρ αλλά με δύο γκολ στο χρόνο που απέμεναν (93’ και 96’) η Σαχτάρ ισοφάρισε 3-3!