Προκρίσεις για Μπαρτσελόνα και Λίβερπουλ!

"Άλωσε" το Μόναχο με 1-3 η Λίβερπουλ, πέντε γκολ η Μπάρτσα στη Λιόν

H Λίβερπουλ και η Μπαρτσελόνα πήραν απόψε τα τελευταία εισιτήρια για τους «8» του Champions League και μαζί με Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Πόρτο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τότεναμ και Άγιαξ θα βρίσκονται στην κλήρωση της Παρασκευής στη Νιόν.

Η τελευταία βραδιά της φάσης των "16" της φετινής διοργάνωσης περιείχε γκολ και θέαμα! Η Λίβερπουλ "άλωσε" το Μόναχο, επικρατώντας στην "Αλιάνζ Αρίνα" της Μπάγερν με το επιβλητικό 1-3.

Το 0-1 έκανε ο Μανέ, ισοφάρισε η Μπάγερν με αυτογκόλ του Ματίπ αλλά με δύο γκολ από Φαν Ντάικ και Μανέ στην επανάληψη, οι «reds» πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί και το απέδειξε απέναντι στη Λιόν με 5-1 στο «Καμπ Νου», με το πρώτο ματς να είναι ισόπαλο 0-0. Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν από το α’ ημίχρονο να προηγούνται με 2-0, με εύστοχο πέναλτι του Μέσι στο 18’ και τέρμα του Κουτίνιο στο 31’. Στο 58’ μείωσε ο Τουσάρ αλλά στο τέλος η Μπαρτσελόνα έστησε… πάρτι με ακόμη ένα γκολ του Μέσι και από ένα τον Πικέ και Ντεμπελέ, υπογράφοντας την πεντάρα.