Με γκολ στο τέλος έχασε και από την Μπενφίκα 1-0 η ΑΕΚ

Για την τιμή των όπλων αγωνίστηκε απόψε η ΑΕΚ στη Λισαβόνα απέναντι στην Μπενφίκα και δεν κατάφερε να πάρει έστω την ισοπαλία, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Έτσι αποχαιρέτησε με έξι ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια το φετινό Champions League και η μηδενική βαθμολογική συγκομιδή ήταν σαφώς κατώτερη των αρχικών προσδοκιών…

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως το ήθελε η ΑΕΚ, χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και την Μπενφίκα να μην δείχνει διάθεση να ανεβάσει ταχύτητα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πιο υψηλός, με τους γηπεδούχους να πιέζουν περισσότερο αλλά και την ΑΕΚ να έχει μια πολύ σημαντική ευκαιρία να σκοράρει στο 73’ με την κεφαλιά του Τσόσιτς.

Η πίεση των Πορτογάλων απέφερε αρχικά ένα δοκάρι στο 71’ με τον Σεφέροβιτς αλλά και άλλες απειλητικές στιγμές. Όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος, τόσο τα πράγματα γινόταν πιο δύσκολα για την ΑΕΚ και η φάση κλειδί έγινε στο 87’, όταν ο Γαλανόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για κράτημα στον Ζέλσον Φερνάντες.

Η εκτέλεση του φάουλ έφερε το γκολ για την Μπενφίκα, με τον Γκριμάλδο να εκτελεί απευθείας στην αριστερή γωνία του Μπάρκα. Στο 89’ παραλίγο να μπει και δεύτερο γκολ με τον Σεφέροβιτς να έχει το δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι…

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι (59’ Τσέρβι), Σίλβα (35’ λ.τ. Ζίφκοβιτς), Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φέλιξ (77’ Καστίγιο), Φερνάντες

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος, Μοράν (78’ Γκάλο), Κλωναρίδης (61’ Γιαννιώτας), Μπογέ (68’ Μάνταλος), Πόνσε