Πέρασε και από την έδρα της Βιγιαρεάλ το… τρένο της Μπαρτσελόνα!

Πέρασε και από την έδρα της Βιγιαρεάλ το… τρένο της Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι κράτησε το μηδέν για 16η φορά σε 21 ματς πρωταθλήματος, επικρατώντας 1-0 της Βιγιαρεάλ και συνεχίζει την τρελή της πορεία προς την κατάκτηση του τίτλου.

Μόλις επτά τέρματα έχουν δεχτεί στη La Liga οι «μπλαουγκράνα», οι οποίοι πέτυχαν τη 18η νίκη τους και έφυγαν στο +11 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία «χρωστάει» ματς λόγω της συμμετοχής της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων που κατέκτησε κιόλας. Έμεινε στην 8η θέση και στο -2 από τις ευρωπαϊκές θέσεις η Βιγιαρεάλ, γνωρίζοντας την τρίτη εντός έδρας ήττα της.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μπαρτσελόνα βρήκε το γκολ πολύ νωρίς. Ήταν το 18ο λεπτό όταν Πέδρι και Λεβαντόφσκι έκρυψαν την μπάλα και ο πρώτος με υποδειγματικό πλασέ σε τετ-α-τετ με τον Ρέινα την «εμφάνισε» στα δίχτυα των αντιπάλων για το 1-0. Ένα γκολ που δεν βελτίωσε τον ρυθμό, αλλά ίσα-ίσα που τον «χάλασε» εν μέρει αφού οι «μπλαουγκράνα» έσφιξαν αρκετά την άμυνά τους, έκλεισαν τους διαδρόμους και δεν απειλούνταν. Το ματς δεν «έβγαζε» πολλές φάσεις, πήγαινε στις μονομαχίες και στη δύναμη, κάτι που είχε ως συνέπεια να υπάρξουν οκτώ κίτρινες κάρτες στη συνέχεια.

Ενδεικτικό πως η καλύτερη φάση της Βιγιαρεάλ ήρθε στο 45’+2’ με τον Μοράλες, ενώ η επόμενη πολύ καλή ευκαιρία της Μπαρτσελόνα μετά το προβάδισμά της ήταν στο 63’ με τον Ραφίνια! Τα λεπτά περνούσαν, η ομάδα του Τσάβι υπερασπιζόταν άψογα το υπέρ της σκορ και το κράτησε ως το φινάλε, αφού το γκολ του Τσουκουέζε στο 90' ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ και το τρελό σερί της Μπάρτσα συνεχίζεται.

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, η Βαγιαδολίδ «κόλλησε» στο 0-0 με την Οσασούνα, με τους γηπεδούχους να μένουν στην 13η θέση με 24 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 9η με 30.