Διεθνές Ποδόσφαιρο

Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με Βαγιαδολίδ αλλά το γύρισε με Σουάρες και πήρε τον τίτλο

Ο τίτλος στην Ισπανία βάφτηκε «ροχιμπλάνκο»! Μπορεί να αγχώθηκε, όμως η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Βαγιαδολίδ με ανατροπή και πανηγύρισε το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, αφήνοντας τη Ρεάλ (2-1 τη Βιγιαρεάλ) στη 2η θέση.

Στο ματς Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Πλάνο στο 18' φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους πρωτοπόρους. Στην επανάληψη αρχικά ισοφάρισε για την Ατλέτικο στο 57' ο Κορέα και δέκα λεπτά αργότερα ο Σουάρες έβαλε το χρυσό γκολ 2-1, χαρίζοντας τον τίτλο στους «ροχιμπλάνκος».

Στη μάχη της Ευρώπης, η Βιγιαρεάλ έμεινε 7η και θα παίξει στο Europa Conference League, εκτός κι αν κατακτήσει το Europa μεσοβδόμαδα. Στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA πέρασαν Σοσιεδάδ και Μπέτις.

Τέλος, η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα κόλλησε στο 0-0 με τη Βαλένθια και υποβιβάστηκε μαζί με Βαγιαδολίδ και Εϊμπάρ, ενώ η Έλτσε σώθηκε χάρη στο 2-0 επί της Μπιλμπάο.