Διεθνές Ποδόσφαιρο

Ολλανδία: Πρόκριση Φένλο με γκολ και ασίστ Γιακουμάκη

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας η… ελληνική Φένλο

Πρωταγωνιστής για ακόμη μία βραδιά στο ολλανδικό ποδόσφαιρο ήταν ο Γιώργος Γιακουμάκης, μια βραδιά που δεν είχε άρωμα πρωταθλήματος αλλά και στο Κύπελλο ο Ηρακλειώτης φορ είναι και πάλι εντυπωσιακός.

Με δικό του γκολ αλλά και δικά του ασίστ, η Φένλο επικράτησε με 1-2 της Ναϊμέγκεν και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να κάνει και πάλι τέλεια τη δουλειά του.

Άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ στο 23ο λεπτό, με τη Ναϊμέγκεν να ισοφαρίζει στο 57’ και παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που έχασε η Φένλο με το Γιακουμάκη στη συνέχεια, το ματς με το 1-1 οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Γιώργος Γιακουμάκης δεν σκόραρε αλλά συνέβαλε τα μέγιστα για την πρόκριση, καθώς ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στο 105 στον Μεριτάν Σαμπάνι για να διαμορφώσει το 1-2 υπέρ της Φένλο, σε ένα ματς όπου και πάλι πέρα από τον Γιακουμάκη, ήταν στη βασική σύνθεση τα αδέρφια Τάσος και Χρήστος Δώνης.

Ο Έλληνας στράικερ έφτασε τα 25 γκολ σε Πρωτάθλημα (21 συμ., 22 γκολ) και Κύπελλο (2 συμ., 3 γκολ), ενώ έφτασε τις δύο ασίστ. Η Φένλο θα τεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά με τη Φίτεσε, σε εκτός έδρας ματς που θα γίνει στις 2, 3 ή 4 Μαρτίου. Κόντρα στη Φίτεσε ο Γιακουμάκης είχε βάλει τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα στις 27 Ιανουαρίου.

Ο άλλος ημιτελικός στο Κύπελλο Ολλανδίας θα συγκροτηθεί από τον Άγιαξ και το νικητή του ζευγαριού Χέρενφεϊν - Φέγενορντ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος να γίνει στις 18 Απριλίου, στο Ρότερνταμ.