Διεθνές Ποδόσφαιρο

Μπήκε αλλαγή και καθάρισε ο Μέσι για την Μπαρτσελόνα

Οι μπλαουγκράνα επέστρεψαν στις νίκες με 5-2 επί της Μπέτις στο "Καμπ Νόου"

Μετά από τέσσερα στη σειρά αρνητικά αποτελέσματα (2 ισοπαλίες - 2 ήττες), η Μπαρτσελόνα γεύτηκε τη χαρά της νίκης επικρατώντας με 5-2 της Μπέτις στο "Καμπ Νόου" σε ένα χορταστικό σε γκολ και φάσεις παιχνίδι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπέτις στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στους «μπλαουγκράνα» και οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-1 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το όπλο του ο Λιονέλ Μέσι που μπήκε αλλαγή στο 46'.

Με δύο γκολ και συμμετοχή σε ένα ακόμα καθάρισε για τους μπλαουγκράνα που έφτασαν σε ένα άνετο 5-2 στο φινάλε, με τους Ανδαλουσιανούς από την πλευρά τους να μένουν με 10 παίκτες από το 60' και να αδυνατούν να κοντράρουν στο τελευταίο ημίωρο τους γηπεδούχους.

Ο Ντεμπελέ στο 22’, ο Γκριεζμάν στο 49’, ο Μέσι στο 62’ με πέναλτι και στο 82’ και ο Πέδρι στο 90’ σημείωσαν τα γκολ των «μπλαουγκράνα».

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (86' Πιάνιτς), Πέδρι, Ντεμπελέ (66' Τρινκάο), Γκριεζμάμ (78' Μπρέθγουεϊτ), Φάτι (46' Μέσι)

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Μπάρτρα, Μορένο, Καρβάλιο, Ροντρίγκες, Κανάλες (86' Ρόντρι), Χοακίν (63' Ρουιμπάλ), Σανάμπρια (71' Μόρον), Τέγιο (63' Ρουίθ)