Διεθνές Ποδόσφαιρο

Αυλαία απόψε στο Europa League με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης υποδέχεται την Ομόνοια ενώ η Ένωση αγωνίζεται εκτός έδρας με την Μπράγκα.

Η δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA κουνάει το δικό της σεντόνι και στόχος του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ είναι να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται, δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα στη μάχη που κάνει να… αναρριχηθεί στον σχετικό πίνακα.

Δύσκολη αρχή για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, όπου απόψε αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπράγκα για την 1η αγωνιστική (22:00, CosmoteSport 2).

Η «Ένωση», όμως, έχει μάθει στα δύσκολα και θα επιχειρήσει να διευρύνει το αήττητο σερί της στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA, στην οποία αγνοεί την ήττα εδώ και εννιά χρόνια και δέκα ματς.

Στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα την αναμέτρηση με τους Πορτογάλους και ο Μάσιμο Καρέρα έχει καταστρώσει το πλάνο του για να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου.

Συγκεκριμένα, ο Ιταλός τεχνικός αναμένεται να παρατάξει με 3-5-2 τον «Δικέφαλο» επί πορτογαλικού εδάφους.

Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Τσιντώντας, ο οποίος μπροστά του θα έχει τους Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, με τους Βασιλαντωνόπουλο και Λόπες ως φουλ μπακ.

Το δίδυμο στη μεσαία γραμμή θα αποτελέσουν οι Κρίστιτσιτς και Σάχοφ, ενώ σε ελεύθερο ρόλο θα είναι ο Μάνταλος. Το δίδυμο στην επίθεση θα αποτελέσουν οι Λιβάγια και Ανσαριφάρντ (ή Ολιβέιρα).

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν με τους Ματέςους, Εσκάγιο, Βιάνα, Κάρμα, Σεγκέιρο, Κάστρο, Φρανσέρχιο, Όρτα, Μεδέιρος, Γκαλένο και Παουλίνιο.

Μονόδορομος για ΠΑΟΚ


Με το… δεξί θέλει να μπει στους ομίλους του Europa League ο ΠΑΟΚ, ο οποίος φιλοξενεί την Ομόνοια στην Τούμπα για την 1η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει διοργάνωση της UEFA (19:55, CosmoteSport 3, ΣΠΟΡ FM 94,6 και sport-fm.gr).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις να μπει στο Champions League, με νίκες επί της Μπεσίκτας και της Μπενφίκα, αλλά λύγισε στα διπλά ματς με την Κράσνονσταρ.


Τώρα οι Θεσσαλονικείς έχουν μπροστά τους μία νέα πρόκληση, με στόχο να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται στη συγκεκριμένη διοργάνωση.


Ο Αμπέλ Φερέιρα γνωρίζει μέσω και του Ολυμπιακού τους Κύπριους, οι οποίοι αναμένεται να κλείσουν κάθε διάδρομο για την «ασπρόμαυρη» επίθεση που θα επιδιώξει να νικήσει τον Φαμπίνιο.

Ο Πορτογάλος τεχνικός αναμένεται να φρεσκάρει την ενδεκάδα σε σχέση με το πρόσφατο ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς, ο οποίος μπροστά του θα έχει τους Μιχαηλίδη, Βαρέλα και Μιχάι, ενώ ως φουλ μπακ θα παίξουν ο Γιαννούλης και ο Μάτος. Το δίδυμο στα χαφ θα αποτελέσουν οι Σβαμπ και Νινούα, με τον Τζόλη και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να είναι πίσω από τον Τσόλακ.


Την αποστολή συμπληρώνουν οι Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ουαγκέ, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχάι, Εσίτι, Τσιγγάρας, Ντόουγκλας, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Σφιντέρσκι και Κούτσιας.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι αναμένεται να ξεκινήσουν με τους Φαμπίνιο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπατεάκ, Τζόρντι Γκόμεζ, Παπουλή, Ασαντέ, Σενέ και Ντούρις.


Το πρόγραμμα


Εκτός από τα παιχνίδια των δύο ελληνικών ομάδων, ενδιαφέρον έχουν και τα άλλα δύο παιχνίδια του 5ου και του 7ου ομίλου, όπου η Αϊντχόφεν φιλοξενεί την Γρανάδα και η Λέστερ αντιμετωπίζει την Ζόρια, αντίστοιχα.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν αναμετρήσει επιπέδου Champions League, αφού η Νάπολι παίζει με την Άλκμααρ, η Σέλτικ αντιμετωπίζει τη Μίλαν και η Τότεναμ θα υποδεχθεί την ΛΑΣΚ Λιντς.

Το σημερινό πρόγραμμα του Europa League

1ος όμιλος

Γιούνγκ Μπόις-Ρόμα (19:55)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Κλουζ (19:55)

2ος όμιλος

Νταντάλκ-Μόλντε (19:55)
Ραπίντ Βιέννης-Άρσεναλ (19:55)

3ος όμιλος

Λεβερκούζεν-Νις (19:55)
Χαποέλ Μπερ Σεβά-Σλάβια Πράγας (19:55)

4ος όμιλος

Λεχ Πόζναν-Μπενφίκα (19:55)
Σταντάρ Λιέγης-Ρέιντζερς (19:55)

5ος όμιλος

ΠΑΟΚ-Ομόνοια
Αϊντχόφεν-Γρανάδα

6ος όμιλος

Ριέκα-Σοσιεδάδ (19:55)
Νάπολι-Άλκμααρ (19:55)

7ος όμιλος

Λέστερ-Ζόρια (22:00)
Μπράγκα-ΑΕΚ (22:00)

8ος όμιλος

Σέλτικ-Μίλαν (22:00)
Σπάρτα Πράγας-Λιλ (22:00)

9ος όμιλος

Μακάμπι τελ Αβίβ-Καραμπάχ (22:00)
Βιγιαρεάλ-Σίβασπορ (22:00)

10ος όμιλος

Λουνντογκόρετς-Άντβερπ (22:00)
Τότεναμ-Λασκ Λιντς (22:00)

11ος όμιλος

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Φέγενορντ (22:00)
Βόλφσμπεργκερ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22:00)

12ος όμιλος

Χόφενχαϊμ-Ερυθρός Αστέρας (22:00)
Σλόβαν Λίμπερετς-Γάνδη (22:00)

Πηγή: sport24.gr

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια