Διεθνές Ποδόσφαιρο

Ιταλία: Ένατο σερί πρωτάθλημα για την Γιουβέντους!

Πρωταθλητές και μαθηματικά οι "μπιανκονέρι" μετά το νικηφόρο 2-0 επί της Σαμπντόρια

H Γιουβέντους πανηγυρίζει απόψε το 9ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και 36ο στην ιστορία της μετά την επικράτηση της με 2-0 επί της Σαμπντόρια στο Τορίνο.

Πρόκειται για έναν τίτλο που θα μπορούσε να εξασφαλιστεί και νωρίτερα για τους «μπιανκονέρι», οι οποίοι πέταξαν πολλούς βαθμούς στα προηγούμενα παιχνίδια αλλά απόψε ήταν πιο σοβαροί και έφτασαν στην νίκη της μαθηματικής κατάκτησης, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της Serie Α. Η Γιούβε βρίσκεται στους 83 βαθμούς κι η Ίντερ στους 76.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου άνοιξε το σκορ και παράλληλα έφτασε τα 31 γκολ ενώ στις δύο αγωνιστικές που απομένουν θα μονομαχήσει για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, με τον Τσίρο Ιμόμπιλε ης Λάτσιο, που αυτήν τη στιγμή μετράει 34 τέρματα. Το 2-0 έκανε ο Μπερναντέρσκι στο 67’ ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, αν ο Πορτογάλος σούπερ σταρ στο 89' δεν αστοχούσε από το σημείο του πέναλτι.

Στα αρνητικά του ματς είναι η αναγκαστική αλλαγή του Ντιμπάλα στο 40' λόγω ενοχλήσεων στο δεξιό δικέφαλο κι ο Σάρι έχει κάθε λόγο να ανησυχεί ενόψει της ρεβάνς με την Λυών.

Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα που κατακτά ο Σάρι, ενώ με την Τσέλσι είχε πανηγυρίσει το Europa League.