Μεταξύ Βάσκων o τελικός του Κυπέλλου Ισπανίας

Μπιλμπάο και Ρεάλ Σοσιεδάδ θα βρεθούν αντιμέτωπες ...

O τελικός του Κυπέλλου Ισπανίας της τρέχουσας σεζόν θα είναι μεταξύ ομάδων από τη Χώρα των Βάσκων. Η Σοσιεδάδ είχε προκριθεί την Τετάρτη (4/3) επί της Μιραντές και συναντά την Μπιλμπάο, η οποία σφράγισε την Πέμπτη (5/3) το εισιτήριο στη Γρανάδα.

Τα λιοντάρια είχαν πανηγυρίσει τη νίκη στο Σαν Μαμές με το γκολ του Ίκερ Μουνιαϊν και πήγαν στο Νουέβο λος Κάρμενες για να υπερασπιστούν την πρόκριση. Η Αθλέτικ βρέθηκε αντιμέτωπη με το φάσμα του αποκλεισμού.

Οι Ανδαλουσιάνοι άνοιξαν το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κάρλος Φερνάντεθ να πιάνει την κεφαλιά στο 48λεπτό μετά από τη σέντρα του Νταρουίν Ματσίς και να νικά τον Σιμόν Ουνάι.

Στο 76ο λεπτό η Γρανάδα έκανε το 2-0 και πάλι με κεφαλιά. Αυτή τη φορά την έπιασε ο Χερμάν Σάντσεθ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταρουίν Ματσίς. Η τελευταία λέξη ανήκε στην Μπιλμπάο, καθώς βρήκε το εκτός έδρας γκολ που χρειαζόταν και την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.