Διεθνές Ποδόσφαιρο

Μυθικό 4-3 της Γιουβέντους με Νάπολι!

Η Γιούβε προηγήθηκε 3-0, η Νάπολι ισοφάρισε 3-3 και το νικητή έκρινε αυτογκόλ στο 93’ του Κουλιμπαλί

Θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια αυτό που έγινε απόψε στο Τορίνο, στο μεγάλο ντέρμπι της Serie A, με την Γιουβέντους να επικρατεί με 4-3 της Νάπολι, η οποία είχε στη βασική της σύνθεση και εκ των σκόρερ της τον Κώστα Μανωλά!

Η Βέκια Σινιόρα προηγήθηκε 3-0 αλλά η Νάπολι με τρομερή αντεπίθεση ισοφάρισε 3-3 ώσπου ο Κουλιμπαλί με αυτογκόλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κρέμασε την ομάδα του και τις προσπάθειες των συμπαικτών του και λύτρωσε τους γηπεδούχους!

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε η Γιούβε και με δύο γκολ από Ντανίλο στο 16’ και Ιγκουαϊν στο 20’ προηγήθηκε 2-0 ενώ σκόραρε και τρίτη φορά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 62ο λεπτό. Επαναπαύτηκε όμως στο 3-0 την ώρα που η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έβγαζε αντίδραση.

Ο Μανωλάς μετά από ασίστ του Ρουί μείωσε το σκορ στο 66΄, για να έρθει ο Λοθάνο δύο λεπτά μετά να βάλει... φωτιά στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι, οι φιλοξενούμενοι ήταν ενθουσιασμένοι και κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και σε τρίτο γκολ, «σοκάροντας» το «Allianz Stadium» στο 81ο λεπτό με τον Ντι Λορέντσο (3-3).

Όλα έδειχναν ότι η Νάπολι θα έπαιρνε έναν παλικαρίσιο βαθμό και η Γιουβέντους θα... αυτοκτονούσε. Αλλά ο Κουλιμπαλί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε «τσαφ» και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφήνοντας... άγαλμα τον Μέρετ και γράφοντας το 4-3 για τους πρωταθλητές Ιταλίας!