Με Ουρουγουάη και Χιλή, έκλεισε η «8αδα» του Κόπα Αμέρικα

Στα νοκ-άουτ παιχνίδια πάει η σπουδαία διοργάνωση της Λατινικής Αμερικής

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Κόπα Αμέρικα, με την Ουρουγουάη και τη Χιλή να συμπληρώνουν το… παζλ της «8αδας» μετά τα χθεσινά ματς.

Η Ουρουγουάη επικράτησε 1-0 της Χιλής και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο, όμως και οι δύο «σφράγισαν» το… εισιτήριο. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Καβάνι στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, η «σελέστε» θα αντιμετωπίσει στους «8» το Περού και η «ρόχα» την Κολομβία.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα ήταν το 1-1 για Εκουαδόρ και Ιαπωνία, αφού έμειναν εκτός προημιτελικών και έδωσαν την πρόκριση στην Παραγουάη ως δεύτερη καλύτερη τρίτη. Από ένα λάθος, ο Νακαζίμα έκανε στο 15’ το 1-0 και ο Μένα στο 35΄ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι προς απογοήτευση αμφοτέρων.