Όγδοο σερί πρωτάθλημα η Γιουβέντους!

Μπορεί να πέρασαν δύσκολη εβδομάδα, όμως απόψε οι «μπανκιονέρι» βρίσκονται στους… οκτώ ουρανούς

Ο αποκλεισμός από το Champions League έφερε απογοήτευση στην Γιουβέντους, όμως ουσιαστικά η ευρωπαϊκή αποτυχία απόψε έμεινε στην άκρη, καθώς οι «μπιανκονέρι» σφράγισαν το 8ο σερί scudetto!

Η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο αν και δυσκολεύτηκε λίγο απέναντι στη Φιορεντίνα, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6' με τον Μιλένκοβιτς βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι και να νικήσει με 2-1, εξασφαλίζοντας το ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Άλεξ Σάντρο με πολύ ωραία κεφαλιά στο 37ο λεπτό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο Πεζέλα στο 53' με αυτογκόλ, μετά από γύρισμα του Ρονάλντο έγραψε το τελικό 2-1 για την Γιούβε.

Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος η Γιουβέντους βρίσκεται στο +20 (!) από την δεύτερη Νάπολι που για άλλη μια σεζόν, βλέπει την... πλάτη της ασυναγώνιστης -εντός συνόρων- ομάδας του Τορίνου που πανηγυρίζει από σήμερα το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.