Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους έκαναν το πρώτο... βήμα για την πρόκριση

Οι Καταλανοί νίκησαν 0-1 τη Μάντσεστερ, ενώ η ιταλική ομάδα έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ στην Ολλανδία

Μεγάλα παιχνίδια για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης κόντρα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άγιαξ αντίστοιχα.

Στο «Όλντ Τράφορντ» έγινε το ντέρμπι της βραδιάς, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί 0-1 της Μάντσεστερ. Το νικητήριο τέρμα για τους Καταλανούς ήρθε μόλις στο 12ο λεπτό με αυτογκόλ του Σο, έπειτα από την κεφαλιά του Σουάρες. Μάλιστα, αρχικά ο Ουρουγουανός υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ και έτσι χρειάστηκε η χρήση του VAR, για να κατακυρωθεί τελικά από το ρέφερι της αναμέτρησης.

Στην Ολλανδία, η Γιουβέντους έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ και έχει τον πρώτο λόγο, όμως πρέπει να προσέξει τη νεανική ομάδα του «Αίαντα». Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε το προβάδισμα στην ιταλική ομάδα στο 45’, ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με την εκκίνηση της επανάληψης (46’) χάρη στο γκολ του Νέρες.

Η «Βέκια Σινιόρα» είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με το δοκάρι του Ντάγκλας Κόστα λίγο πριν το τέλος.