"Zωντανή" στη μάχη του τίτλου η Σίτι, 2-1 την Λίβερπουλ

Οι "πολίτες" νίκησαν στο Etihad" και μείωσαν στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή…

Η Μάντσεστερ Σίτι υποχρέωσε τη Λίβερπουλ στην πρώτη της ήττα στην Premier League έπειτα από 21 ματς. Οι "πολίτες" νίκησαν 2-1 στο Etihad" και μείωσαν στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή.

H Λίβερπουλ έμεινε αήττητη στην Αγγλία για 20 ματς, ωστόσο στο κρισιμότερο παιχνίδι μέχρι το επόμενο η πρωταθλήτρια ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δήλωσε ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει και πως το σύνολο που θα φτάσει στο... Ιερό Δισκοπότηρο θα χρειαστεί να τρέξει σε μαραθώνιο και όχι και σε 100αρι.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε από νωρίς με το... μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένη να παίξει το παιχνίδι της και να μην αφήσει τη Λίβερπουλ να αποκτήσει τον έλεγχο τους ματς.

Σε μεγάλο βαθμό μάλιστα και πιέζοντας παντού από τα πρώτα λεπτά το κατάφερε, αλλά χωρίς να βρίσκει ουσιαστικό τρόπο να φτάσει μπροστά από την εστία του Άλισον, αφού η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε κλείσει καλά τους χώρους.

Μάλιστα, στο 18ο λεπτό τους ματς, οι «κόκκινοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη.

Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ, εκείνος με κάθετη βρήκε εξαιρετικά τον Μανέ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά το πλασέ του Σενεγαλέζου επιθετικού σταμάτησε στο δοκάρι του Έντερσον.

Η φάση δεν τελείωσε εκεί, ο Στόουνς έδιωξε πάνω στη γραμμή, η μπάλα κόντραρε στο κορμί του Βραζιλιάνου γκολκίπερ, αλλά πριν περάσει τη γραμμή ο Άγγλος αμυντικός έσωσε την ομάδα του, με τους «κόκκινους» να χάνουν τεράστια διπλή ευκαιρία για το 1-0.

Η χρήση του Goal Line Tecnology έδειξε μάλιστα ότι η μπάλα δεν πέρασε για μόλις ένα εκατοστό.

Η εικόνα πάντως του ματς δεν άλλαξε. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε και πάλι την κατοχή, προσπάθησε να βρει ρήγματα και στη μοναδική φορά που το πέτυχε, κατάφερε να βρει δίχτυα.

Στο 41’ μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή της Λίβερπουλ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα από δεξιά βρήκε τον Αγουέρο στη μικρή περιοχή και ο Αργεντινός εκτέλεσε με απίθανο τρόπο στην κλειστή γωνία του Άλισον για το 1-0, αναγκάζοντας τον προσωπικό του αντίπαλο Λόβρεν, απλά να τον παρατηρεί.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός στο παιχνίδι ανέβηκε, αλλά η εικόνα δεν άλλαξε, με τη Λίβερπουλ πάντως να προσπαθεί να βρει λύσεις να φτάσει στην περιοχή του Έντερσον.

Μάλιστα μετά από μια μεγάλη μπαλιά κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 64’ ο Άρνολντ από δεξιά γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρόμπερτσον γύρισε στη μικρή περιοχή και σε κενή εστία ο Φιρμίνιο δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ωστόσο στο 72ο λεπτό, ο Σανέ έβαλε ταφόπλακα στην ομάδα του Κλοπ. Οι «Πολίτες» βρήκαν ανοικτή την άμυνα των φιλοξενούμενων, βγήκαν στην κόντρα, ο Στέρλινγκ έψαξε και βρήκε στην περιοχή τον Σανέ και ο Γερμανός με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Άλισον για το 2-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Σίτι έχασε σπουδαία ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, με τον Στέρλινγκ να βγάζει μόνο του τον Αγουέρο, αλλά ο Αργενιντός νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Άλισον.

Η ομάδα του Κλοπ, πίεσε και προσπάθησε να πάρει κάτι από το ματς, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Έντερσον ήταν εκεί. Στο 84’ νίκησε τον Σαλάχ, απλώνοντας το κορμί του και διώχνοντας σε κόρνερ το Σουτ του Σαλάχ από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα είπε «όχι» και στο σουτ του Βαϊνάλντουμ από κοντά.

Στο φινάλε πάντως η ομάδα του Γκουαρδιόλα έχασε τεράστια ευκαιρία να μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο. Ο Λόβρεν στο 90' έκανε λάθος, με τον Άλισον ωστόσο να λέει «όχι» στον Σίλβα και στη συνέχεια το σουτ του Στέρλινγκ να φεύγει άουτ.

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Κομπανί (87' Οταμέντι), Λαπόρτ (85' Γουόκερ), Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα (65' Γκουντογκάν), Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (57' Φαμπίνιο), Βαϊνάλντουμ (85' Στάριτζ), Μανέ (77' Σακίρι), Σαλάχ, Φιρμίνο

Δείτε πώς έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας, με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου και την επικράτηση των "πολιτών" του Πεπ Γκουαρδιόλα, που έχουν πλέον 16 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.