Διεθνές Ποδόσφαιρο

"Καμπανάκι" για τη Γερμανία η χθεσινή φιλική ήττα στην επιστροφή Νόιερ

Προβληματισε η Γερμανία 12 μέρες πριν την έναρξη του Μουντιάλ και έχασε στο φιλικό που έδωσε χθες στην Αυστρία με 2-1.

Μάλιστα ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο επέστρεψε ο Μάνουελ Νόιερ αλλά ούτε αυτός μπορούσε να κρατήσει όρθια... τα "πάντσερ" που μάλιστα έχασαν αν και προηγήθηκαν!

Παρά το γεγονός πως η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια προηγήθηκε λοιπόν μετά από ένα λάθος του Ζίμπενχαντλ με τον Οζίλ να αξιοποιεί το «δώρο», στην επανάληψη η Γερμανία παρουσιάστηκε ασύνδετη και με αδυναμίες στην άμυνα με αποτέλεσμα να υποστεί την ανατροπή από τους γηπεδούχους με τα γκολ του Χίντερεγκερ στο 54’ και του Σοπφ στο 69’.

Ο Οζίλ μόλις στο 11ο λεπτό είπε «ευχαριστώ» στο δώρο του Αυστριακού πορτιέρε και με αριστερό σουτ έκανε το 0-1. Ωστόσο από έξοχη εκτέλεση κόρνερ του Αλάμπα στο 54’ ο Χιντερέγκερ με μονοκόμματο αριστερό σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το 1-1, από δύσκολη γωνία. Στο 69’ ο Σοπφ από γύρισμα του Λάινερ με δεξί πλασέ νίκησε το Νόιερ για το 2-1.