Διεθνές Ποδόσφαιρο

Η Λίβερπουλ νίκησε 5-2 τη Ρόμα και βλέπει τελικό!

Με 5-2 η Λίβερπουλ νίκησε απόψε στον πρώτο ημιτελικό του Champions League τη Ρόμα και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Πάντως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 5-0 στο β’ ημίχρονο αλλά χαλάρωσε και είδε την Ρόμα να μειώνει 5-2 στο τελευταίο 10λεπτο και να διατηρεί τις όποιες ελπίδες ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 2 Μαϊου στο Ολίμπικο της Ρώμης.

Το Άνφιλντ καρδιοχτύπησε όταν στο 18’ η Ρόμα είχε δοκάρι, σε τρομερό σουτ του Κολάροβ! Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ανέβασαν ταχύτατα και έκλεισαν τη Ρόμα στα καρέ της. Στο 28’ ο Μανέ έχασε κλασικό τετ-α-τετ αλλά αυτό ήταν μόνο η… προειδοποίηση, με την πίεση να αποδίδει καρπούς στο 35’. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Βαϊνάλντουμ στον Στρούτμαν, η μπάλα κατέληξε στον Σαλάχ, ο οποίος με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ μέσα απ' την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Άλισον για το 1-0! Στο 38’ ο Λόβρεν είχε δοκάρι, η άμυνα της Ρόμα τα είχε χαμένα και στο 45’ ήρθε και το 2-0. O Σαλάχ συνεργάστηκε με τον Φιρμίνο, ο οποίος τον έβγαλε με τρομερή κάθετη απέναντι στον Άλισον και ο Αιγύπτιος με ένα τρομερό πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της Ρόμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ήταν… διαστημική! Στο 56’ ο Σαλάχ, που στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ, ξεκίνησε την αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Μανέ κι εκείνος έκανε το 3-0! Νέα ασίστ από τον Σαλάχ στον 62’ στον Φιρμίνο με κατάληξη της μπάλας τα δίχτυα και το 4-0 ενώ στο 69’ ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ και ξανά ο Φιρμίνο με άνετη κεφαλιά σκόραρε για το 5-0.

Η Ρόμα πάντως βρήκε στο 81’ μια χαλαρότητα στην άμυνα της Λίβερπουλ και με τον Τζέκο μείωσε σε 5-1 και λίγο αργότερα δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Λόβρεν, με τον Σικ να διαμορφώνει από τα 11 βήματα το τελικό 5-2.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (18’ Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ, Σαλάχ (75’ Ινγκς), Μανέ, Φιρμίνο (91’ Κλάβαν).

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντσι, Φάσιο, Μανωλάς, Ζουάν Ζεζούς (67’ Περότι), Κολάροβ, Ντε Ρόσι (67’ Γκοναλόνς), Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν, Τζενγίζ Ουντέρ (46’ Σικ), Τζέκο