Διεθνές Ποδόσφαιρο

Ξανά πρωταθλήτρια Γερμανίας η Μπάγερν

Νίκησε 4-1 με ανατροπή την Άουγκσμπουργκ και στέφθηκε πρωταθλήτρια για έκτη σερί σεζόν

Ούτε το ροτέισον του Χάινκες, ούτε το πάθος της Άουγκσμπουργκ λύγισαν τη Μπάγερν. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι Βαυαροί τούμπαραν το ματς 4-1 και στέφθηκαν ξανά πρωταθλητές. Χαμός στην ουρά.

Πρωταθλήτρια μέσα στο Άουγκσμπουργκ στέφθηκε η Μπάγερν. Οι Βαυαροί μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως παρά το ροτέισον του Χάινκες κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς και να φτάσουν άνετα στο 4-1 με το οποίο κλείδωσαν και μαθηματικά την 6η σερί Bundesliga και 28η στην ιστορία τους.

Το σκορ στο «WWK» άνοιξε ύστερα από αυτογκόλ του Σούλε λίγο πριν το εικοσάλεπτο (18’). Η Μπάγερν απάντησε στο 32’ με τον Τολισό και έξι λεπτά αργότερα «τούμπαρε» το παιχνίδι με τον Χάμες. Στο 62ο λεπτό ο Ρόμπεν καθάρισε το τρίποντο και στο 87’ ο Βάγκνερ έβαλε τον κερασάκι στην τούρτα.

Τις ελπίδες της για ευρωπαϊκό εισιτήριο διατήρησε η Γκλάντμπαχ, που νίκησε εντός έδρας και με ανατροπή τη Χέρτα με σκορ 2-1.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Βόλφσμπουργκ, η οποία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Φράιμπουργκ (0-2). Οι γηπεδούχοι έμειναν στους 30 βαθμούς, ενώ οι λύκοι έφτασαν τους 29. Στη 16η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής, αλλά με 27 βαθμούς έμεινε η Μάινς που χάρη σε τέρμα του Πάμπλο Ντε Μπλάσις έμεινε όρθια στην Κολωνία (1-1), που καιγόταν για τη νίκη καθώς βρίσκεται στην 17η με 21.