Με σκόρερ τον Ράσφορντ η Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ

Στο ντέρμπι της 2ης θέσης η ομάδα του Μουρίνιο ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος

Ο Ράσφορντ «χτύπησε» δις (14', 24') στο πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ κυριάρχησε στο δεύτερο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με αυτογκόλ του Μπεγί για το τελικό 2-1 υπέρ των «κόκκινων διαβόλων» στο «Old Trafford».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Λίβερπουλ στο «Old Trafford» για την 30η αγωνιστική της Premier League, σε ένα ντέρμπι για την 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, όμως ο Ράσφορντ με ένα καταπληκτικό τέρμα στο 14' έβαλε μπροστά στο σκορ στους γηπεδούχους.

Δέκα λεπτά αργότερα ο 21χρονος επιθετικός νίκησε ξανά στην αριστερή του γωνία τον Κάριους για το 2-0 και τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα για την ομάδα του Κλοπ, αν ο Μάτα δεν αστοχούσε σε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 38'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο (27% - 73% η κατοχή μπάλας στο 75'), ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με αυτογκόλ του Μπεγί στο 66', για το τελικό 2-1 υπέρ των «κόκκινων διαβόλων» στο «Old Trafford».

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπεγί, Γιανγκ, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Μάτα (89' Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (70' Φελαϊνί), Αλέξις Σάντσες (90+7' Νταρμιάν), Λουκακού.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (80' Βαϊνάλντουμ), Λόβρεν, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (84' Σολάνκε), Μίλνερ, Τζαν, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (62' Λαλάνα), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο 10/3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-1 (14' & 24' Ράσφορντ / 66' αυτ. Μπεγί)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)