Η Άρσεναλ νίκησε 0-2 κι έσπασε το σερί του Γκατούζο!

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ βγήκε από το αγωνιστικό της τέλμα, έσπασε το αήττητο 13 επίσημων αγώνων της Μίλαν και με το 0-2 πήρε το απόλυτο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League.

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στην πρώτη μονομαχία με την Μίλαν στους «16» του Europa League.

O Μχιταριάν και ο Ράμσεϊ σκόραν  στο πρώτο ημίχρονο και έβαλαν γερές βάσεις για τη επικράτηση της Άρσεναλ, που έγινε αυτομάτως μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, η Λιόν συνέχισε στη Μόσχα τα πάρτι των φιλοξενούμενων. Ένα γκολ του Μαρσέλο με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντεπάι (68’) ήταν αρκετό στην Ολιμπίκ για να αποδράσει με το διπλό από την έδρα της ΤΣΣΚΑ (0-1) και να έρθει ένα βηματάκι πιο κοντά στο όνειρο του τελικού, ο οποίος διεξάγεται φέτος στο σπίτι της.

Τέλος εποχής μυρίζει έντονα η φετινή σεζόν για την Ντόρτμουντ, η οποία δεν θυμίζει των προηγούμενων ετών, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα της με 1-2 από την Σάλτσμπουργκ

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαλόν Μπερίσα. Ο Κοσοβάρος μέσος με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά (49’, 56’) «σκότωσε» την Μπορούσια.

Στην Μαδρίτη, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε επίδειξη ανωτερότητας και κυνισμού απέναντι στην Λοκομοτίβ Μόσχας επικρατώντας 3-0, με τον Χουανφράν να σημειώνει δύο γκολ και τον Ντιέγκο Κόστα ένα.