«Κόλλησε» ξανά ο ΟΦΗ, τον… γλίτωσε ο Μπάκιτς από την ήττα!

Μακριά από τον καλό του εαυτό και στο «Γεντί Κουλέ» ο ΟΦΗ, που… κόλλησε ξανά κόντρα στον Λεβαδειακό παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στην πρεμιέρα των play out.

Η ομάδα του Ηρακλείου προβλημάτισε με την παρουσία της στον δημιουργικό τομέα, με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα και την κατοχή της μπάλας που ήταν ανούσια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νίκα, ενώ ο Μπάκιτς έσωσε τους «ασπρόμαυρους» από το… κάζο, ισοφαρίζοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Αποδοκιμασίες μετά το τέλος της αναμέτρησης για τους ποδοσφαιριστές και την τεχνική ηγεσία.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64' Περέα), Διαμαντής, Λάρσον, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (64' Νέιρα), Μπάκιτς (80' Γκρόνινγκ), Μπαλογιάννης (72' Μπιφουμά), Ντίκο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ (53' λ.τ. Παζ), Λιάγκας, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (83' Μπελμόντ), Νίκας (83' Σκβάρκα), Γιαννιώτας (63' λ.τ. Γερεγέμεφ), Σαχπεκίδης (83' Τόρο).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

13' Το πρώτο σουτ του αγώνα από τον Διαμαντή έξω από την περιοχή, δεν είχε τη δύναμη που θα ήθελε ο αμυντικός του ΟΦΗ και ο Γκροφ μπλόκαρε εύκολα.

15' Εκτέλεση φάουλ του Τοράρινσον, κεφαλιά του Πασαλίδη άουτ.

16' Ο Γιαννιώτας με φάουλ θα φέρει τη μπάλα στην "καρδιά" της περιοχής του ΟΦΗ, ο Νίκας κάνει το πλασέ αλλά είναι πολύ άστοχο.

25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Σαχπεκίδης κερδίζει τις κόντρες στη μικρή περιοχή, σουτάρει με δύναμη από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Μανδάς αποκρούει σωτήρια.

31' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μεγιάδο από δεξιά, ο Ντίκο κάνει ωραία την κεφαλιά, όμως ο Γκροφ αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

32' Νέα τελική μέσα από την περιοχή για τον ΟΦΗ. Ωραία ομαδική ανάπτυξη, τελικό σουτ από τον Μπάκιτς, όμως η μπάλα χωρίς δύναμη καταλήγει στα χέρια του Γκροφ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Κάτω του μετρίου η απόδοση του ΟΦΗ, αφού δεν έχει καταφέρει να ανεβάσει το τέμπο και να δημιουργήσει με αξιώσεις στο επιθετικό κομμάτι. Έχουν βγει κάποιες ευκαιρίες από δύο "ξεσπάσματα" των πέντε λεπτών, όμως λείπει η διάρκεια και το καθαρό μυαλό.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 0-1: Κόρνερ του Γιαννιώτα από αριστερά, κεφαλιά του Νίκα 0-1.

51' Καλό σουτ του Μπαλογιάννη, η μπάλα κοντά στο αριστερό δοκάρι του Γκροφ αλλά εκτός εστίας.

53' Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ντεντάκης στη θέση του Παζ που δε μπορεί να συνεχίσει.

54' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη.

60' Ευκαιρία με τον Ντίκο, που σουτάρει μέσω από την περιοχή και στέλνει τη μπάλα πάνω στον Γκροφ.

63' Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Γερεμέγεφ στη θέση του Γιαννιώτα.

64' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα στη θέση του Ντιουσέ και ο Περέα αντί του Πασαλίδη.

70' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

72' Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους.

72' Νέα κίνηση από τον Νταμπράουσκας. Ο Μπιφουμά στη θέση του Μπαλογιάννη.

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Υπεροχη εκτέλεση φάουλ του Μπάκιτς, η μπάλα στα δίχτυα του Γκροφ για το 1-1.

75' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στην αντεπίθεση, τελευταία στιγμή "έκοψε" μέσα στην περιοχή τον Χάμοντ ο Διαμαντής.

75' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

80' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Νταμπράουσκας, με τον Γκρόνιγκ στη θέση του Μπάκιτς.

83' Τριπλή αλλαγή από τον Γιάννη Πετράκη. Ο Μπελμόντ στη θέση του Μεχία, ο Τόρο αντί του Σαχπεκίδη και ο Σκβάρκα αντικαθιστά τον Νίκα.

91' Ο Νέιρα βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γκροφ, "τσιμπάει" τη μπάλα, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας σταματάει την πορεία της μπάλας.

92' Κεφαλιά του Βινίσιους από τη μικρή περιοχή, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μανδάς.

95' Κίτρινη κάρτα στον Γκροφ.

Τέλος του αγώνα, 1-1 το αποτέλεσμα.