ΟΦΗ-ΑΕΚ Live

Μεγάλο παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ» με τον ΟΦΗ να υποδέχεται την ΑΕΚ για την 25η αγωνιστική της Super League.

Το τελευταίο ντέρμπι της εφετινής σεζόν για την ομάδα του Ηρακλείου, που θέλει τη νίκη για πολλούς λόγους, ενώ το γήπεδο είναι κατάμεστο.

Σχηματισμός 3-4-3 από τον Βάλντας Νταμπράουσκας, με τον Τοράρινσον να αντικαθιστά τον Βούρο στο κέντρο της άμυνας.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον (88' Μαρινάκης), Μπαλογιάννης (67' Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπάκιτς (88' Τσιλιανίδης), Τοράλ (67' Μοσκέρα), Ντίκο (74' Γκρόνινγκ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (76' Φράνσον), Μάνταλος (81' Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (78' Ελίασον), Τσούμπερ (81' Φαν Βέερτ).

*Οι 22 ποδοσφαιριστές είναι στον αγωνιστικό και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τραγωδίας στα Τέμπη.

*Συνθήματα κατά των πολιτικών και δύο πανό στη θύρα των οργανωμένων του ΟΦΗ.  «Παίζουν τις ζωές μας πέτρα, ψαλίδι, μολύβι, χαρτί, εξάλλου για το σύστημα είμαστε αριθμοί», λέει το ένα, ενώ το άλλο αναφέρει: «Είστε δολοφόνοι, είστε υποκριτές, το σύστημα που φτιάξατε μας παίρνει τις ζωές».

*Περίπου 10λεπτη καιθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα, ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς.

Συμπλήρωθηκε το πρώτο 10λεπτο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι. Προσπαθούν να "πιάσουν" ρυθμό οι δύο ομάδες.

12' Πρώτη τελική στον αγώνα είναι για την ΑΕΚ. Πάσα του Γκατσίνοβιτς για τον Τσούμπερ, αδύναμο πλασέ από τον τελευταίο, μπλοκάρει με ευκολία ο Μανδάς.

17' Ο Ντίκο σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή, βάζει την κόντρα με τάκλιν ο Βίντα.

18' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπαλογιάννη από αριστερά, κεφαλιά του Ντίκο εκτός εστίας.

22' Κόρνερ με Χατζισαφί από αριστερά για τους φιλοξενούμενους, κεφαλιά του Μουκουντί, μπλοκάρει σταθερά ο Μανδάς.

27' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς με χώρο και χρόνο έκανε το φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής (και αριστερά), με τον Μανδά να αποκρούει σε κόρνερ με ωραία επέμβαση.

*«Κλεισμένο» πρώτο ημίωρο στο παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ καλές τοποθετήσεις και πίεση πάνω στη μπάλα, δεν έχουν επιτρέψει στην ΑΕΚ να επιβάλλει τον ρυθμό μέσα από την κατοχή. Αποφασιστικότητα στις «μονομαχίες» από τους παίκτες του Νταμπράουσκας, που ψάχνουν τους κενούς χώρους με «κούρσες» του Ντίκο.

33' Κίτρινη κάρτα στον Βίντα για "θέατρο" μέσα στην περιοχή.

34' Κίτρινη και στον Μπάκιτς για διαμαρτυρία.

34' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να σουτάρει από την μικρή περιοχή, αλλά ο Διαμαντής βάζει εγκαίρως την κόντρα.

42' Πολύ άστοχο σουτ του Τσούμπερ από το ύψος του πέναλτι (διαγώνια προς τα αριστερά).

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 0-1: Ο Άμραμπατ κάνει το γύρισμα από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Πασαλίδη και καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μπάκιτς σουτάρει με δύναμη από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

45' Νέα καλή στιγμή για τους Κρητικούς, με δυνατό σουτ του Μπαλογιάννη εκτός περιοχής, ξανά σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-1 πίσω στο σκορ ο ΟΦΗ. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα από μια κόντρα, σε μια ανύποπτη φάση που χρειάστηκε και τύχη.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 0-2: Μετά από την εκτέλεση κόρνερ και την επαναφορά της μπάλας σε δεύτερο χρόνο, οι αμυντικοί του ΟΦΗ δεν απομακρύνουν σωστά και ο Άμραμπατ με διαγώνιο σουτ πετυχαίνει το 0-2. Έλεγχος της φάσης και στο VAR για οφσάιντ, μετράει κανονικά όπως λέει ο διαιτητής Διαμαντόπουλος.

52' Κίτρινη κάρτα στον Λάρσον.

55' Τρομερή έμπνευση του Μπάκιτς, που πήγε να σκοράρει με "λόμπα" από το κέντρο του γηπέδου, με τα ακροδάχτυλα βρήκε τη μπάλα για το κόρνερ ο Αθανασιάδης.

57' Ο Ντίκο θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως είναι πάρα πολύ άστοχος.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 0-3: Κάθετη πάσα του Μάνταλου, ο Γκατσίνοβιτς πλασάρει και κάνει το 0-3. Δεν υπάρχει οφσάιντ σύμφωνα με τον διαιτητή, μετά την επικοινωνία που είχε με το VAR.

67' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μοσκέρα αντί του Τοράλ και ο Μπιφουμά αντί του Μπαλογιάννη.

71' Κίτρινη κάρτα στον Ντίκο.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μοσκέρα έκανε την κούρσα μέχρι τη περιοχή γύρισε τη μπάλα προς το σημείο του πέναλτι, όμως ο Μεγιάδο αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

74' Αλλαγή από τον Νταμπράουσκας, με τον Γκρόνινγκ στη θέση του Ντίκο.

76' Κίτρινη κάρτα για τον Άμραμπατ.

78' Νέα αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Ελίασον αντί του Άμραμπατ.

76' Άλλαγη για την ΑΕΚ. Στη θέση του Πινέδα ο Φράνσον.

81' Διπλή αλλαγή από τον Αλμέιδα. Φαν Βέερτ αντί του Τσούμπερ και Σιντιμπέ στη θέση του Μάνταλου.

85' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τετ-α-τετ του Φαν Βέερτ, αποκρούει σωτήρια ο Μανδάς.

88' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Τσιλιανίδης αντί του Μπάκιτς και Μαρινάκης στη θέση του Λάρσον.

Τέλος του αγώνα, ήττα 0-3 για τον ΟΦΗ.