Έδωσε τη «μάχη» ο ΟΦΗ, άγγιξε τον βαθμό, αλλά δεν άντεξε στην ήττα 2-1 από τον Ολυμπιακό

Ο ΟΦΗ με την συγκλονιστική συμπαράσταση 300 οπαδών του, έδωσε τη «μάχη» στο γήπεδο «Καραϊσκάκη», όμως δεν άντεξε ως το τέλος.

Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε 2-1 από τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής, παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Οι Κρητικοί είχαν καλή οργάνωση στο παιχνίδι τους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με τον Ντίκο στο 19’.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν με τον Μπακαμπού, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» δέχθηκαν πίεση και χρειάστηκαν οι εκπληκτικές αποκρούσεις του Μανδά, που τελικά νικήθηκε από τον Ελ Αραμπί.

Ακόμη κι έτσι, ο ΟΦΗ θα μπορούσε να πάρει έστω τον βαθμό, καθώς οι Γκρόνινγκ και Μπάκιτς νικήθηκαν σε ανεπανάληπτα τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη (83’ και 90’).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Παπασταθόπουλος (85' Σισέ), Ρέαμπτσιουκ (75' Ραμόν), Ινμπεόμ, Εμβιλά, Μπιελ, Ροντρίγκες (65' Μασούρας), Χάμες (85' Σαμασέκου), Μπακαμπού (75' Ελ Αραμπί).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Τοράρινσον (82' Μοσκέρα), Περέα, Ντιουσέ (82' Τσιλιανίδης), Τοράλ (71' Μπάκιτς), Τζου (55' Γκρόνινγκ), Ντίκο (71' Μπαλογιάννης).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Άρχισε το ματς στο "Καραϊσκάκη".

6' Κόρνερ του Χάμες από αριστερά, κεφαλιά του Ρέτσου η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κόρνερ από τον διαιτητητή Παπαδόπουλο, που υποστηρίζει ότι η μπάλα βρήκε σε παίκτη του ΟΦΗ.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Η ομάδα του Ηρακλείου... χτυπάει στο πρώτο 20λεπτο στο "Καραϊσκάκη". Γύρισμα του Τοράρινσον από αριστερά στο ύψος του πέναλτι και ο Ντίκο με ψύχραιμο πλασέ πετυχαίνει το 0-1. Ο σκόρερ έτρεξε προς τη θύρα που είναι οι οπαδοί του ΟΦΗ και πανηγύρισε μαζί τους.

26' Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, κεφαλιά του Μπακαμπού δε θα βρει στόχο.

28' Σου του Χάμες έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Μανδάς, νέα προσπάθεια από τον Ινμπεόμ στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

39’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 1-1: Εκτέλεση φάουλ του Χάμες από δεξιά, κεφαλιά του Μπακαμπού καταλήγει στα δίχτυα 1-1. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για το ενδεχόμενο οφσάιντ, με τον Παπαδόπουλο να δείχνει σέντρα.

42’ Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη.

44’ Σουτ του Μπιελ έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Μανδάς.

45’ Κόρνερ του Χάμες από δεξιά, σουτ του Εμβιλά μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ για μεγάλο διάστημα είχε τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν σε τέτοια παιχνίδια. Οργανωμένος στην άμυνα και με ταχύτητα στην επίθεση. Σε μια τέτοια φάση προηγήθηκε στο 19', ενώ μετά το ημίωρο δέχθηκε πίεση από τους γηπεδούχους, που βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με μια στατική φάση.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

49' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μανδά να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Μπιελ από τη μικρή περιοχή.

53' Τρομερή επέμβαση του Μανδά, στο πλασέ του Μπιελ από τα δύο μέτρα. Κρατάει στην ισοπαλία το ματς ο γκολκίπερ του ΟΦΗ σ' αυτή τη φάση.

55' Πρώτη αλλαγή από τον Νταμπράουσκας. Στη θέση του Τζου, ο Γκρόνινγκ. Ντεμπούτο για τον Δανό στράικερ με τη φανέλα του ΟΦΗ.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ντιουσέ.

65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας στη θέση του Ροντρίγκες.

66' Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, άστοχη κεφαλιά του Μπακαμπού.

67' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Νέα εντυπωσιακή επέμβαση ο Μανδάς. Σουτ του Ινμπεόμ έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ του ΟΦΗ αποκρούει με το ένα χέρι και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

71' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Μπαλογιάννης στη θέση του Ντίκο και ο Μπάκιτς αντί του Τοράλ.

72' Σουτ του Μπακαμπού από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

73' Ξανά ο Μανδάς λέει "όχι" με εντυπωσιακή απόκρουση, στο πλασέ του αφύλακτου Ροντινέι από τη μικρή περιοχή.

74' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μπιελ να πλασάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι.

75' Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους. Ο Ραμόν στη θέση του Ρέαμπτσιουκ και Ελ Αραμπί του Μπακαμπού.

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 2-1: Γύρισμα του Εμβιλά προς τη μικρή περιοχή, ο Ελ Αραμπί με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 2-1. Έλεγχος και πάλι μέσω VAR, δεν υπάρχει οφσάιντ λέει ο Παπαδόπουλος.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπαλογιάννη.

82' Κλείνει τις αλλαγές του ο Νταμπράουσκας. Ο Μοσκέρα στη θέση του Τοράρινσον και ο Τσιλιανίδης αντί του Ντιουσέ.

82' Εκτέλεση φάουλ του Χάμες, αποκρούει ο Μανδάς, νέα προσπάθεια του Μπιελ σε δεύτερο χρόνο, νέα επέμβαση από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

83' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Τετ-α-τετ του Γκρόνινγκ με τον Πασχαλάκη, αποκρούει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

85' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Σισέ στη θέση του Παπασταθόπουλου και ο Σαμασέκου αντί του Χάμες.

85' Κίτρινη κάρτα στον Λάρσον.

90' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ να ισοφαρίσει. Ωραία πάσα του Μπαλογιάννη, ο Μπάκιτς τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, που αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

94' Από μία κίτρινη σε Τσιλιανίδη και Εμβιλά για την αψιμαχία που είχαν.

Τέλος του αγώνα, 2-1 το αποτέλεσμα.