Η Καλαμάτα έβγαλε… νοκ-άουτ στα πέναλτι τον Παναιτωλικό – Πρόκριση για Πανσερραϊκό στην παράταση

Στη Μεσσηνία έγινε η πρώτη έκπληξη του Κυπέλλου

Με μια μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις του Κυπέλλου Ελλάδας, που δεν έβγαλαν νικητή στο 90λεπτο.

Η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού στη διαδικασία των πέναλτι και τον άφησε εκτός συνέχειας στο θεσμό.

Η κανονική διάρκεια είχε λήξει με ισοπαλία 2-2, όπως και η παράταση, με δύο γκολ του Ρόβα για τους γηπεδούχους, ενώ δύο πέτυχε και ο Φλόρες για τους Αγρινιώτες.

Εντυπωσιακή ανατροπή στις Σέρρες, όπου ο Πανσερραϊκός επικράτησε 5-2 της Παναχαϊκής στην παράταση.

Οι Πατρινοί προηγούνταν 1-2 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, όμως στο 10ο (!!) λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 2-2 και έστειλαν το ματς στο έξτρα ημίωρο. Εκεί ήταν πιο αποφασιστικοί και πήραν τη νίκη-πρόκριση με 5-2.