Ο Ντιουσέ στο 90’ κράτησε… όρθιο τον ΟΦΗ, 2-2 στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα!

Το καταπληκτικό γκολ του Γάλλου χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του Ηρακλείου

Στο τέλος σώθηκε η… παρτίδα για τον ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες», όπου πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο 90’ χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Ντιουσέ.

Ο Γάλλος ισοφάρισε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ευαγγέλου και ενώ οι «ασπρόμαυροι» έβλεπαν την ήττα να… έρχεται.

Τελικά, πήραν ένα θετικό αποτέλεσμα, ενώ θα μπορούσαν και τη νίκη, όμως «πλήρωσαν» τα λάθη στην ανασταλτική λειτουργία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ροσέρο στο 19’, ενώ ο Τοράλ ισοφάρισε στο 56’.

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Ρουμάνος Μπάλαν σημείωσε το 2-1, για να έρθει ο Ντιουσέ στο 90’ να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Το φιλμ του αγώνα

1' Ξεκίνησε η αναμμέτρηση.

1' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ στα 26 δευτερόλεπτα. Γύρισμα του Παμλίδη από δεξιά, σουτάρει από το ύψος του πέναλτι ο Ροσέρο, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μανδάς.

9' Ωραία ανάτπυξη του ΟΦΗ από δεξιά, σέντρα του Μαρινάκη, ο Ντίκο δίνει τη "μάχη" για την προβολή και τελικά η μπάλα φτάνει στον Μπαλογιάννη, που σουτάρει με δύναμη αλλά πάνω από την εστία.

10' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέρο, η μπάλα θα φύγει άουτ.

14' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, άστοχη "έξοδο" από τον Μανδά, ο Παντελάκης στέλνει τη μπάλα άουτ.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0: Γρήγορη ανάπτυξη των γηπεδούχων από αριστερά, ο Μορέιρα "κόβει" τη μπάλα από αριστερά στη μικρή περιοχή και ο Ροσέρο με κοντινή προβολή πετυχαίνει το 1-0.

26' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπαλογιάννη από αριστερά, κεφαλιά του αφύλακτου Γκερέρο, αλλά δε θα βρει στόχο.

30' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο αποχωρεί με μυϊκό τραυματισμό, στη θέση του ο Ντουρμισάι.

33' Αγγίζει το γκολ η ομάδα του Ηρακλείου, με την κεφαλιά του Μπαλογιάννη να αποκρούεται από τον Πρίορ και ο Μπιλμπάο απομάκρυνε πιο μακριά. Ο Λάρσον είχε κάνει τη σέντρα για την κεφαλιά του Έλληνα μπακ.

38' Αξιόλογο σουτ του Περέα εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

43' Κίτρινη κάρτα στον Καραχάλιο για διαμαρτυρία.

45+3' Εκτέλεση φάουλ του Λάρσον από δεξιά, κεφαλιά του Περέα αρκετά πάνω από την εστία.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-0 το αποτέλεσμα. "Έβγαλε" τελικές φάσεις ο ΟΦΗ στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά δε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Δεν ήταν σταθερός στην αμυντική λειτουργία, επέτρεψε στον ΠΑΣ να βρει κενούς χώρους και σε μια τέτοια περίπτωση ήρθε το μοναδικό γκολ ως τώρα.

46' Έναρξη για το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Τζου στο ματς αντί του Μαρινάκη.

49' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Σέντρα του Μορέιρα αριστερά, ο Ροσέρο από τη μικρή περιοχή δε θα στείλει την μπάλα προς την εστία του Μανδά.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Πολύ γρήγορη ανάπτυξη από τους παίκτες του ΟΦΗ, με συνεχόμενες εύστοχες πάσες, τελικός αποδέκτης ο Τοράλ που με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 1-1 (ο Γκερέρο την τελική ασίστ).

60' Λάθος του Μανδά που δίνει τη μπάλα στον Ροσέρο, θα πλασάρει ο Κολομβιανός μέσα από την περιοχή, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να αποκρούει διορθώνοντας το λάθος του.

64' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ριένστρα αντικαθιστά τον Παμλίδη.

67' Σέντρα του Ντουρμισάι από δεξιά, πρώτος στη μπάλα ο Γκερέρο, όμως η κεφαλιά του φεύγει άουτ.

71' Νέα αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντιουσέ στη θέση του Τοράλ.

74' Κίνηση από τον Στάικο τώρα. Ο Μπάλαν στη θέση του Τζίμα.

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1: Γύρισμα του Μπιλμπάο από αριστερά, ο Μπάλαν με πλασέ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή κάνει το 2-1.

80' Κλείνει τις αλλαγές του με δύο κινήσεις ο Νιόπλιας. Γιαννούλης αντί του Διαμαντή και ο Καμάου στη θέση του Περέα.

81' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Λάρσον γυρίζει τη μπάλα από δεξιά, προβολή στην κίνηση από τον Ντουρμισάι, άουτ η μπάλα.

88' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Μπαγκαλιάνης στη θέση του Μορέιρα.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-2: Ο Ντιουσέ με τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα, 2-2 το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Ηρακλείου έσωσε την... παρτίδα, με το βαθμό της ισοπαλίας στο 90'.