Τελικός Κυπέλλου: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2

Σπουδαία μονομαχία απόψε στο ΟΑΚΑ για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ με σέντρα στις 21:00 αποτελεί μία από τις σπουδαιότερες αναμετρήσεις της φετινής σεζόν.

Στόχος των ερυθρόλευκων είναι το νταμπλ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ενώ ο δικέφαλος του Βορρά θέλει επιστροφή στις κούπες, προκειμένου να κλείσει τη σεζόν με έναν τίτλο.

Παρακολουθείστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το neakriti.gr

Σέντρα στο ΟΑΚΑ!

Στα πρώτα 10 λεπτά του τελικού παραμένει το 0-0 χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες.

13' Πρώτη φάση από πλευράς Ολυμπιακού, σε αντεπίθεση από πάσα του Μασούρα, ο Μπρούμα βγαίνει απέναντι από τον Πασχαλάκη αλλά αποκρούει εξ' επαφής ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

15' O Ουάρντα βρίσκει χώρο και σουτάρει, μπλοκάρει εύκολα ο Σα.

19' O Καμαρά βρίσκεται σε θέση βολής έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, σουτάρει με τον Πασχαλάκη να ελέγχει την πορεία της μπάλας.

25' Αναγκαστική αλλαγή για Ολυμπιακό, με τον Παπασταθόπουλο να αποχωρεί τραυματίας και τον Ρέαμπτσιουκ να παίρνει τη θέση του. Ο Παπασταθόπουλος προερχόταν από θλάση, η συμμετοχή του αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή αλλά τελικά γρήγορα έμεινε εκτός μάχης...

26' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ! Πρώτη κεφαλιά του Ουάρντα, δεύτερη από τον Σβιντέρσκι που νικά στον αέρα τον Σεμέδο, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

27' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με νέο σουτ από τον Καμαρά, αυτή τη φορά η μπάλα καταλήγει άουτ.

33' Άστοχη κεφαλιά του Σβαμπ μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

34' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε ανατροπή του Σβαμπ από τον Εμβιλά. Ο Μάκελι δείχνει την άσπρη βούλα!

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-1 με εύστοχη εκτέλεση του αρχηγού του Αντελίνο Βιεϊρίνια!

Τέλος α' ημιχρόνου: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' μέρους ο ΠΑΟΚ, βγάζει πάθος και αποφασιστικότητα και προηγείται δίκαια του Ολυμπιακού.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνημα στο β' μέρος με αλλαγή από πλευράς ερυθρόλευκων, τη θέση του Μπρούμα παίρνει ο Φορτούνης

50' ΓΚΟΛ 1-1 ο Ολυμπιακός! Ο Φορτούνης εκτελεί κόρνερ και ο Εμβιλά ξεχασμένος στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

56' Τεράστια ευκαιρία του Ολυμπιακού, με τον Φορτούνη να δημιουργεί ρήγμα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, έπιασε κοντινή κεφαλιά ο Μασούρας και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με δυσκολία.

58' Νέα ευκαιρία ο Ολυμπιακός πάλι με Φορτούνη, προλαβαίνει και διώχνει ο Πασχαλάκης

80' Δύο αλλαγές για ΠΑΟΚ, Τσιγγάρας αντί Ουάρντα και Κρμέντσικ αντί Σβιντέρσκι

84' Ευκαιρία μετά από ώρα για τον ΠΑΟΚ, ο Κρμέντσικ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

85' Νέα τεράστια ευκαιρία αυτή τη φορά από τον Κρμέντσικ, βγαίνει τετ α τετ αλλά ο Σα βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα και τη στέλνει κόρνερ.

86' Αλλαγή στην επίθεση του Ολυμπιακού, ο Χασάν μπαίνει στο ματς αντί του Μασούρα.

90' ΓΚΟΛ 1-2 ο ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς με τακουνάκι βγάζει εντελώς μόνο τον Κρμέντσικ, ο Τσέχος επιθετικός μετά από δύο χαμένα τετ α τετ, αυτή τη φορά σκοράρει και ο ΠΑΟΚ είναι κοντά στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας!

91' Αλλαγή για Ολυμπιακό, ο Βαλμπουενά αντί του Καμαρά

93' Διπλή απόκρουση Πασχαλάκη σε προσπάθειες των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά, κρατά το 1-2 ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

94΄Αλλαγή ΠΑΟΚ, ο Μιχάι στη θέση του Μπάμπα.

Τέλος στο ΟΑΚΑ, Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού με χρυσό σκόρερ στο 90' τον Κρμέντσικ!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Εμβιλά, Παπασταθόπουλος (25΄Ρέαμπτσιουκ), Σεμέδο, Χολέμπας, Καμαρά (91' Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Ανδρούτσος, Ελ Αραμπί, Μασούρας (86' Χασάν), Μπρούμα (46' Φορτούνης)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Μπάμπα (94' Μιχάι), Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (80' Κρμέντσικ), Ουάρντα (80' Τσιγγάρας)