Κύπελλο Ελλάδας: Κινδύνεψε ο Ολυμπιακός, 1-1 με τον ψυχωμένο ΠΑΣ

Απέφυγαν τα χειρότερα οι "ερυθρόλευκοι" ισοφαρίζοντας με τρομερό γκολ του Χασάν

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Ολυμπιακό. Κινδύνεψαν με ήττα στους Ζωσιμάδες οι ερυθρόλευκοι αλλά ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν στο β’ ημίχρονο και έτσι με το ισόπαλο αποτέλεσμα έχουν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο Καραϊσκάκη.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Ηπειρώτες κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Εραμούσπε στο 45+6'. To πέναλτι δόθηκε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου για χέρι του Μπα σε σουτ του Κάστρο, μετά από έλεγχο του VAR από τον Λιθουανό διαιτητή Τρεϊμάνις.

Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με ένα εντυπωσιακό γκολ του Αχμέντ Χασάν στο 73'. Νωρίτερα ο ΠΑΣ είχε αξιόλογες αντεπιθέσεις για να βάλει δεύτερο γκολ ενώ μετά το 1-1 ο Ελ Αραμπί είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Λοντίγκιν να αποκρούει σωτήρια.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Καρτάλης (90+3' Λιάσος), Ελευθεριάδης (81' Πανουργιάς), Παμλίδης (87' Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81' Κάργας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46' Χολέμπας), Λαλά (46' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61' Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμάρα (69' Εμβιλά), Μπρούμα (69' Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Χασάν