Πρωταθλητής χειμώνα: Στην κορυφή ο Εργοτέλης, 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας

Η ομάδα του Ηρακλείου τέλειωσε ιδανικά τον πρώτο γύρο

Πρώτο και καλύτερο βρίσκει τον Εργοτέλη το φινάλε του α’ γύρου στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο Παγκρήτιο Στάδιο και «σκαρφάλωσαν» ξανά στην κορυφή, με 22 βθμούς.

Η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, όμως είχε δυσκολίες απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του αντιπάλου.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη, δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές, όμως το γκολ δεν ήρθε.

Ο Απόλλων Λάρισας έμεινε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο, όταν αποβλήθηκε ο Μπάλλας με δεύτερη κίτρινη.

Στην επανάληψη, το αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων, φάνηκε να «μπλοκάρει» τους «κιτρινόμαυρους».

Με υπομονή, έψαξε το γκολ της νίκης και τελικά αυτό ήρθε στο 75’, όταν μετά από ωραία ομαδική συνεργασία και σέντρα του Ποζατζίδη, ο Κόνραντ με εξαιρετική κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης (73’ Ποζατζίδης), Πεϊος (73’ Κοκκίνης), Τσέλιος, Άπι (57’ Μπουτσάκης), Κωστανάσιος (57’ Μπουρσέλης), Κόνραντ (83’ Πατρινός), Μανουσάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Λύταινας (78’ Γκουντρουμπής), Μπάλλας, Γιάκος (46’ Καρίκι), Νύκταρης (68’ Αθανασιάδης), Ομπράντοβιτς (40’ Μπάμπης), Σέχου (68’ Μπαλογιάννης).