Φύσηξε ούριος άνεμος και στην Ιεράπετρα για τον Εργοτέλη!

Μεγάλο διπλό στο κρητικό ντέρμπι με γρήγορο γκολ του Μπουτσάκη...

Με ένα γρήγορο γκολ του Μπουτσάκη στο 6ο λεπτό, ο Εργοτέλης πέρασε (0-1) από την Ιεράπετρα και ανέβηκε δεύτερος στη βαθμολογία της Super League 2 με παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη είχε σε ένα ακόμη παιχνίδι μια εξαιρετική αμυντική λειτουργία που τη βοήθησε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος και ουσιαστικά χωρίς μεγάλο κόπο. Για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς που δε δέχονται γκολ και πραγματικά αυτό είναι άλλο ένα ενθαρρυντικό στοιχείο.

Ο Εργοτέλης εκμεταλλεύτηκε τον ευνοϊκό άνεμο και άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ και αν οι ποδοσφαιριστές του είχαν περισσότερη ουσία και ήταν πιο αποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο και τρίτο τέρμα!  Στο 4’ οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά προειδοποίησαν με τον Κωστανάσιο και δύο λεπτά αργότερα ο Μπουτσάκης με ένα καλοζυγισμένο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ (0-1). Ήταν μια φάση που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν για…αρκετή ώρα να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους αλλά συναντούσαν μεγάλες δυσκολίες. Τόσο από τον αέρα όσο και από την πίεση που τους ασκούσαν οι φιλοξενούμενοι!

Ο Εργοτέλης πήγε με αέρα στην Ιεράπετρα, είχε τον…αέρα στο πρώτο μέρος και οι παίκτες του έγιναν…αέρας μετά το 0-1 αφού το γκολ τους βοήθησε πολύ ψυχολογικά και έριξε τους γηπεδούχους! Έτσι στο 19’ απείλησε ξανά με τον Κωστανάσιο. Ο ΟΦΙ ήθελε αλλά δεν μπορούσε και δεν τα κατάφερε ούτε στο  21’ όταν από λάθος της άμυνας, το συγκρότημα του Καβακά «άγγιξε» την ισοφάριση με σουτ του Κούστα.

Ωστόσο και στον Εργοτέλη έχουν να λένε πως θα μπορούσαν να φτάσουν σ’ ένα δεύτερο τέρμα στο 36’, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΟΦΙ αντέδρασε σωστά στο κοντινό σουτ του Άπι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μπουτσάκης είχε τη στιγμή για δεύτερο προσωπικό γκολ και δεύτερο της ομάδας του κι έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 0-1!

Το δεύτερο μέρος ήταν μάλλο κουραστικό αλλά περισσότερο πρέπει να σταθούμε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη που είχε κάνει απόρθητο φρούριο την περιοχή της. Στο 84’ το μακρινό σουτ του Χιντζίδη πέρασε λίγο έξω και αυτή ουσιαστικά ήταν η μοναδική απειλή για το 0-1 του Εργοτέλη που έφυγε με το τρίποντο από την Ιεράπετρα!

Ο.Φ.Ι (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (57’ Κόστα), Χιντζίδης, Σμίλτος, Masuero, Λεμονής, Τεγούσης (57’ Κόντσι), Βογιατζής, Γκίνη, Barata (83’ Χατζηπιρπιρίδης), Κούστα.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Neral, Σερβιλάκης (57’ Ποζατζίδης), Τσέλιος, Μπουτσάκης (57’ Κόλα), Appi, Μανουσάκης, Κωστανάσιος (63’ Μπουρσέλης), Πατρινός (79’ Κόνρααντ)