SL2: Τα Χανιά πήραν το κρητικό ντέρμπι 1-0 με ΟΦΙ

Με χρυσή αλλαγή και γκολ του Βασιλόγιαννη πανηγύρισαν οι Χανιώτες

Νίκη-ανάσα πήραν σήμερα τα Χανιά στα Περιβόλια επικρατώντας με 1-0 του ΟΦ Ιεράπετρας, στο κρητικό ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Super League 2.

Πρόκειται για το 2ο τρίποντο φέτος για τους Χανιώτες, οι οποίοι ήθελαν μέσα από το σημερινό παιχνίδι να κάνουν μια νέα αρχή. Αντίθετα ο ΟΦΙ παραμένει χωρίς νίκη και χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης ήταν η χρυσή αλλαγή και ο σκόρερ που έκρινε το ντέρμπι για τους γηπεδούχους.

Στα Περιβόλια έγινε ένα νευρικό παιχνίδι, με τα Χανιά να είναι πιο κινητικά στην επίθεση αλλά με αρκετές λάθος επιλογές ενώ ο ΟΦΙ ουσιαστικά ήθελε πρώτα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Τα Χανιά είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά. Στο 9' ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σμίλτου πάνω στον Κάσσο αλλά ο κ. Κρασαγάκης είπε "παίζετε". Την μεγαλύτερή τους ευκαιρία την έχασαν στο 32'. Ο Σουντουρά από το ύψος του πέναλτι έστρωσε για τον Κάσσο, αυτός σούταρε, αλλά ο Αθανασόπουλος εντυπωσιακά κράτησε το μηδέν.

Ένα σουτ του Τεγούση στο 25' ήταν τελείως άστοχο από πλευράς ΟΦΙ, στη μοναδική φάση των φιλοξενουμένων στο πρώτο μέρος.

Πιο επιθετική στο β' μέρος η γηπεδούχος ομάδα. Η είσοδος του Βασιλόγιαννη την έκανε πιο απειλητική. Στο 50' ο Διαμαντόπουλος απείλησε με κεφαλιά (αουτ η μπάλα). Στο 65' από πάσα του Βασιλόγιαννη ο Δημητριάδης σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά και πάλι ο Αθανασόπουλος τον σταμάτησε. Ένα λεπτό μετά ο πορτιέρο του ΟΦΙ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Κάσσου μετά από σέντρα του Ρέντζα, αλλά ο Βασιλόγιαννης πρόλαβε τους αμυντικούς και από κοντά έκανε το 1-0!

Στα τελευταία λεπτά ο Αλέκος Βοσνιάδης πέρασε φρέσκα πόδια στο χώρο του κέντρου σε μία προσπάθεια να διαχειριστεί το αποτέλεσμα υπέρ του και σε ένα σημείο που ο ΟΦΙ θα πίεζε - όπως είναι λογικό - για την ισοφάριση.

Αλλά η ομάδα της Ιεράπετρας δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική. Στο 82' μάλιστα σε μία αντεπίθεση του ΑΟΧ οι Χανιώτες άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά ο Ρέντζας άργησε και η φάση χάθηκε. Αουτ πέρασε ένα δυνατό σουτ του Βρεττού στο 85'. Ένα λεπτό μετά ο Κουτζαβασίλης δήλωσε... παρών - αν και κρύος - κάνοντας σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γκίνη, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του!

Διατητής ήταν ο Χρήστος Κρασαγάκης από την Ένωση Ηρακλείου.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ουνγιαλίδης(85' Σωτηράκος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πλέγας(58' Κάρλος), Μπραμπίγια(77' Κατσαμπάς), Δημητριάδης, Διαμαντόπουλος(77' Βρεττός), Σουντουρά(46' Βασιλόγιαννης), Κάσσος

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Περδίκης, Χιντζίδης, Μασουέρο(80' Ντάλα Κόστα), Σμίλτος, Τεγούσης(71' Χατζηπιρπιρίδης), Λεμονής, Βογιατζής, Κούστα, Γκίνη, Μπαράτα