Η Εθνική Ελλάδας άνετα 0-2 στην Μολδαβία και τώρα… τελικός με Σλοβενία

Ηγετική παρουσία για την ελληνική ομάδα ο Κώστας Φορτούνης με γκολ, ασίστ και ευκαιρίες

Με μοναδικό στόχο τη νίκη αγωνίστηκε απόψε η Εθνική Ελλάδας στη Μολδαβία και πέτυχε το στόχο της με άνεση επικρατώντας με 0-2. Έτσι η πρωτιά στον όμιλο του Nations League θα κριθεί την Τετάρτη στον «τελικό» με τη Σλοβενία που θα γίνει στη Ριζούπολη στις 21:45. Σε αυτό το ματς, η Ελλάδα θέλει μόνο νίκη για να τερματίσει πρώτη και να ανέβει στην 2η κατηγορία του Nations League, με την Σλοβενία να βολεύεται με δύο αποτελέσματα!

Ηγετική παρουσία για την ελληνική ομάδα είχε ο Κώστας Φορτούνης με τρομερό γκολ, ασίστ και ευκαιρίες ενώ το επίσημο ντεμπούτο του ως αλλαγή έκανε ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Ο Φαν Σιπ στην 11αδα που επέλεξε τον Παυλίδη στην επίθεση και κράτησε τον Ηρακλειώτη Γιώργο Γιακουμάκη στον πάγκο αλλά τα βασικά πλάνα του είχαν άρωμα Ηρακλείου με την παρουσία του Ανδρέα Μπουχαλάκη. Στο τέρμα ήταν ο Βλαχοδήμος, με τους Χατζηδιάκο και Τζαβέλλα δίδυμο στόπερ, τον Μαυρία δεξί και τον Τσιμίκα αριστερό μπακ. Το δίδυμο των κεντρικών χαφ συνέθεσαν οι Ζέκα και Μπουχαλάκης, με τον Λημνιό δεξιά, τον Φορτούνη αριστερά και τον Μπακασέτα πίσω από τον μοναδικό φορ, τον Παυλίδη.

Οι επιθετικές διαθέσεις της Ελλάδας φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έκλεισε ουσιαστικά τους Μολδαβούς μέσα στην περιοχή, πίεζε παντού, είχε την κατοχή και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Βέβαια υπήρχαν δυσκολίες στο να βρεθούν διάδρομοι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Μολδαβίας. Στο 11’ χάθηκε η πρώτη ευκαιρία όταν από κάθετη μπαλιά του Μπακασέτα, ο Φορτούνης βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Ναμάσκο. Η Εθνική μας δεν άφηνε τους Μολδαβούς να πάρουν ανάσα και κέρδισε και αρκετά κόρνερ στο α’ ημίχρονο ενώ η εστία του Βλαχοδήμου δεν ανησύχησε καθόλου. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η πίεση γινόταν πιο έντονη και το γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Και μάλιστα το σκορ άνοιξε με εντυπωσιακό τρόπο!

Στο 32’ ο Φορτούνης δέχτηκε την πάσα του Μπακασέτα και αφού πήρε λίγα μέτρα, εξαπέλυσε έναν κεραυνό, στέλνοντας τη μπάλα στο «παραθυράκι» για το 0-1. Όλα πλέον ήταν πιο απλά και γρήγορα ήρθε και το 0-2. Ο Φορτούνης ήταν εκείνος που σέρβιρε το γκολ στον Μπακασέτα, με τον αρχηγό της Εθνικής να πλασάρει ιδανικά! Στην επόμενη φάση χάθηκε ευκαιρία και με τον Τσιμίκα, με το 0-2 να είναι τελικά το σκορ ενός θετικότατου ημιχρόνου για την ελληνική ομάδα.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη είχε και πάλι πρωταγωνιστή τον Φορτούνη αλλά πρόλαβε ο Ναμάσκο και απέκρουσε το πλασέ του Έλληνα μέσου. Ωστόσο στα επόμενα λεπτά ο Φαν Σιπ προφύλαξε Τσιμίκα και Φορτούνη ενόψει του παιχνιδιού της Τετάρτης με τη Σλοβενία με την Εθνική να ρίχνει και τον ρυθμό της με την είσοδο του Γιακουμάκη στο 78’ να καταγράφει το επίσημο ντεμπούτο του στην Εθνική Ανδρών και να έχει και μεγάλη ευκαιρία στο 81’ για να σκοράρει αλλά και στις καθυστερήσεις του αγώνα που ολοκληρώθηκε 0-2.

Πλέον το μυαλό όλων βρίσκεται στο παιχνίδι της Τετάρτης με τη Σλοβενία, που θα κρίνει και την πρωτιά στον όμιλο... Οι Σλοβένοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το Κόσοβο, έκαναν την ανατροπή ενώ σημείωσαν στο 94' το νικητήριο γκολ.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Ναμάσκο, Γιάρνταν, Ρέαμπτσιουκ, Πόσμακ, Αρμάς, Τσεμποτάρου (46’ Επουρεάνου), Ιονίτα (83’ Μπόιτσουκ), Ράτα (62’ Τούρκαν), Σπατάρου, Κότσιουκ (46’ Καϊμάκοφ), Νταμασκάν (71’ Ντρος).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Τσιμίκας (62’ Κυριακόπουλος), Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Λημνιός (78’ Χατζηγιοβάννης), Φορτούνης (65’ Τζόλης), Μπακασέτας, Παυλίδης (78’ Γιακουμάκης)