ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1: Δεν άντεξε ως τέλος και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ

Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε, όμως την «λύγισαν» οι απουσίες

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου «λύγισε» από τις απουσίες, παρότι όσοι αγωνίστηκαν προσπάθησαν για το καλύτερο.

Στα καίρια σημεία του αγώνα, φάνηκε η διαφορά ποιότητας, ενώ έγιναν λάθη που στοίχισαν στις καθοριστικές λεπτομέρειες

Οι "ασπρόμαυροι" μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Στάρτζεον μέσα από την περιοχή.

Μετά το 20' οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές" και τελικά ισοφάρισαν στο 34' με κεφαλιά του Νεντελτσεάρου, όπου χρειάστηκε επικοινωνία με το VAR, αφού αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γκολ του Σάκχοφ μετά από ατομική ενέργεια έκρινε το ματς, παρά την προσπάθεια των Κρητικών στα τελευταία λεπτά, να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Λόπες (80' Ινσούα), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (80' Σβάρνας), Μαχαίρας (56' Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (67' Ολιβέιρα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Διαμαντής, Βαφέας, Λυμπεράκης, Ουές, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (87' Στάικος), Μπαλογιάννης (62' Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον (87' λ.τ. Νοικοκυράκης), Γιάννου (83' Γκαργκαλατζίδης).