Σαν σήμερα η μεγαλύτερη σε σκορ ευρωπαϊκή νίκη του ΟΦΗ

Ακριβώς πριν 20 χρόνια η κρητική ομάδα έφτανε στο ευρύ 6-0 κατά της Νάπρεντακ...

Πέρασαν ακριβώς 20 χρόνια από τη μεγαλύτερη (σε σκορ) ευρωπαϊκή νίκη του ΟΦΗ. Στην κρητική ΠΑΕ δεν τοξέχασαν και η ανάρτηση θυμίζει τις λεπτομέρειες...

"Στις 28/9/2000, 20 χρόνια πριν, ο ΟΦΗ πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, επικρατώντας με σκορ 6-0 της Νάπρεντακ στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του α’ γύρου του Κυπέλλου UEFA.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 13’ με τον Μάουρο. Στο 21’ ο Ιορδανίδης διπλασίασε τα γκολ του ΟΦΗ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Γκόμεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 3-0.

Στο 35’ ο Διγκόζης πέτυχε το τέταρτο γκολ για την ομάδα μας. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μάουρο έκανε το 5-0, ενώ στο 50’ ο Γκόμεζ ευστόχησε και πάλι σε εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0."