Στον τελικό ο Ολυμπιακός: Νίκη 2-0 επί του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη

Οι Πειραιώτες ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου αγώνα

Ο Ολυμπιακός είναι η δεύτερη ομάδα του μεγάλου τελικού για το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επικράτησε 2-0 του ΠΑΟΚ στο «Καραϊσκάκη» και ανέτρεψε την ήττα με 3-2 από το πρώτο ματς.

Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στο… ραντεβού για την κατάκτηση του τροπαίου, πιθανότατα στα τέλη Ιουλίου.

Ο Καμαρά, που είχε μία ασίστ και ένα γκολ και «καθάρισε» ξανά για τον Ολυμπιακό.

Αρχικά, στο 65ο λεπτό με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι και στο 85’ μετά την κάθετη του Φορτούνη έκανε την... μπούκα στην περιοχή και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη για το τελικό σκορ.

Ένα γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, αφού θεώρησαν πως ο Φορτούνης μπήκε παράνομα στο ματς, έκλεψε την μπάλα και έδωσε την ασίστ για το 2-0.

Ωστόσο, ο Παπαπέτρου τού είχε δώσει την εντολή να μπει στον αγωνιστικό χώρο, όπως φάνηκε και από το ριπλέι.

Ο Φερέιρα, ο οποίος είχε κατεβάσει εξαιρετικά την ομάδα του για μία ώρα, αλλά μόλις αποφάσισε να κάνει τριπλή αλλαγή και πιο αμυντικό τον ΠΑΟΚ, δέχτηκε το πρώτο τέρμα από τον Φορτούνη!

Φοβικοί στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, έφτιαξαν μόλις μία φάση στο 83ο λεπτό αλλά ο Σα δεν τους επέτρεψε να ισοφαρίσουν και να γίρουν την πλάστιγγα υπέρ τους.

Μετά από 4 χρόνια στον τελικό ο Ολυμπιακός, θα... ανταμώσει ξανά με την ΑΕΚ όπως στην τελευταία του παρουσία!