ΟΦΗ-Λάρισα 0-0 (Τελικό)

Αποφασιστικότητα και πάθος για νίκη στις τάξεις της ομάδας του Ηρακλείου

Έφτασε η ώρα για τον πρώτο… τελικό του ΟΦΗ, σε μια σειρά αγώνων που θα κρίνουν την είσοδο στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετωπίζει τη  Λάρισα για την 22η αγωνιστική της Super League 1 και με νίκη θα αφήσει πίσω 6 βαθμούς τον σημερινό αντίπαλο.

Ο Γιώργος Σίμος δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του τραυματία Σακόρ και το τιμωρημένου Κώστα Γιαννούλη.

Νέο πρόσωπο στις επιλογές της τεχνικής ηγεσίας, το νέο απόκτημα των Κρητικών, Ζοάο Βίκτορ.

*Ο Θανάσης Παπάζογλου επέστρεψε στο "Γεντί Κουλέ" ως αντίπαλος. Μετά την προθέρμανση, χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του ΟΦΗ, κατά την αποχώρηση του για τα αποδυτήρια. Ο δυναμικός φορ αγωνίστηκε για δύο χρόνια στην ομάδα του Ηρακλείου.

*Συγκίνηση στο "Γεντί Κουλέ" για  τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Ενός λεπτού σιγή για μια από τις "θρυλικές" μορφές του ΟΦΗ και παρατεταμένο χειροκρότημα.

*Επίσης, μετά τη σέντρα "πάγωσε" το παιχνίδι για τα πρώτα 24 δευτερόλεπτα, τιμώντας τη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

6' Ωραία μπαλιά του Φιγκεϊρέντο στο δεύτερο δοκάρι για τον Βαζ, ο Πορτογάλος κάνει με δύναμη το σουτ, όμως ο Κρίστινσον αποκρούει σε κόρνερ.

12' Κάθετη πάσα του Βαζ για τον Φιγκεϊρέντο, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει από διαγώνια θέση, όμως ο Κρίστινσον είναι ξανά σε ετοιμότητα.

16' Δυνατό σου του Φιγκεϊρέντο εκτός περιοχής με το αριστερό πόδι, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

22’ Σέντρα του Μούζεκ από αριστερά, σουτ του Μασούρα στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Ο παίκτης της Λάρισας τραυματίστηκε στην προσπάθεια του και ζητάει αλλαγή.

24' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λάρισα, με τον Μπούστος στη θέση του τραυματία Μασούρα.

30’ Ο Βαζ θα αστοχήσει από το ύψος του πέναλτι, με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38’ Τρομερή ντρίμπλα του Σεμέντο στον Γκαζάλ, ο Πορτογάλος θα κάνει πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ είναι καλύτερος, φτάνει μέχρι την αντίπαλη περιοχή, όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

49' Φαλτσαριστό σουτ του Βαζ έξω από την περιοχή, ο Κρίστινσον μπλοκάρει σταθερά.

52' Ο Παπάζογλου έχει κάποιες ενοχλήσεις και δε μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Νούνιτς.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβιτς.

59' Κίτρινη και για τον Γκαζάλ.

61' Ο Μεγιάδο θα δει τώρα την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Φωτιά.

63' Ευκαιρία για τη Λάρισα. Αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ και ο Νούνιτς με ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνει τη μπάλα άουτ.

66' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Τσιλιανίδης "κόβει" τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Βαζ πλασάρει άουτ από θέση βολής.

67' Κάθετο παιχνίδι από το Νέιρα, ο Βαζ θα κάνει το διαγώνιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

69' Εκτέλεση φάουλ από τον Ουάρντα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ναμπί στη θέση του Βαζ.

72' Κίτρινη κάρτα στον Μούζεκ.

73' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί εκτελεί το φάουλ, ο Φιγκεϊρέντο γίνεται κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή, όμως δε θα σημαδέψει σωστά και η μπάλα φεύγει άουτ από το ένα μέτρο.

74' Σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, ο Νέιρα θα προσπαθήσει για την προβολή, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

85' Από μία κίτρινη σε Κοροβέση και Μπούστος.

85' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Φερέιρα στη θέση του Σεμέντο.

87' Τελευταία αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Βινίσιους στη θέση του Ουάρντα.

Λίγο μετά τον είσοδο του στο ματς, ο Φερέιρα φαίνεται να έχει τραυματιστεί στο γόνατο. Θα αποχωρήσει με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.

91' Ο Μάνος θα μπει στη θέση του τραυματία Φερέιρα. Ο Ουάρντα έφυγε από τον πάγκο της Λάρισας και έδωσε ένα φιλί στον Βραζιλιάνο του ΟΦΗ, ενώ αποχωρούσε.

94' Ωραίο σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, ο Κρίστινσον αποκρούει σε κόρνερ.

95' Η εκτέλεση κόρνερ από το Ναμπί, κεφαλιά του Φιγκεϊρέντο, ξανά εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

Τέλος του αγώνα, 0-0 το αποτέλεσμα.

Κίτρινες κάρτες στους Μαρινάκη και Τσιλιανίδη μετά το τέλος του αγώνα για διαμαρτυρία. Πιθανόν να τις επεδίωξαν, για τις τιμωρίες ενόψει των τελευταίων αγωνιστικών.

Οι συνθέσεις των ομαδων

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μπράουν, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο (85' Φερέιρα, 91' λ.τ. Μάνος), Φιγκεϊρέντο, Βαζ (70' Ναμπί).

Αναπληρωματικοί: Γουάλι, Νάστος, Μάνος, Ναμπί, Ζοάο Βίκτορ, Στάικος, Φερέιρα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μόρας, Μουζέκ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας (24' λ.τ. Μπούστος), Σεσέροβιτς, Αλί Γκαζάλ, Ουάρντα (87' Βινίσιους), Παπάζογλου (52' λ.τ. Νούνιτς).

Αναπληρωματικοί: Ναγκί, Ηλιάδης, Μπάλας, Ζίζιτς, Μπούστος, Νούνιτς, Βινίσιους.