Εμφατικές νίκες για Μικτές ΕΠΣΗ, πρόκριση για Κ12!

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν τα συγκροτήματα του Ηρακλείου απέναντι στο Λασίθι

Συνολικά 14 γκολ (!) κατέγραψε το κοντέρ σήμερα για τις Μικτές ΕΠΣΗ στο Ατσαλένιο, προσφέροντας γκολ και θέαμα στις αναμετρήσεις τους απέναντι στις Μικτές Λασιθίου.

Η Κ12 ΕΠΣΗ επικράτησε με 8-1 και με την 4η φετινή νίκη εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ενώ είναι κοντά και στην πρωτιά στον κρητικό όμιλο. Όσον αφορά την Κ14, νίκησε με 6-2 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις ισοπαλίες με Ρέθυμνο και Χανιά και είναι πλέον και εκείνη πολύ κοντά στην πρόκριση. Συνοπτικά τα παιχνίδια των Μικτών ΕΠΣΗ:

Κ12 Ηράκλειο-Λασίθι 8-1

Το συγκρότημα του Αντώνη Μανιδάκη παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8’, με τον Ντρέιλι να κάνει το 0-1 με απευθείας φάουλ, στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του, έκλεισε το α’ ημίχρονο με 5-1 και έβαλε άλλα τρία γκολ στο δεύτερο 30λεπτο για το τελικό 8-1.

Ο Ακουμιανάκης στο 12’ μετά από ενέργεια του Πετούση ισοφάρισε 1-1 και γρήγορα έκανε και το 2-1 ο Σμαραγδάκης. Με γκολ του Πετούση έγινε το 3-1, ακολούθησε το 4-1 με σκόρερ τον Σταματάκη και στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου είδε δίχτυα και ο Λυγεράκης για το 5-1. Στο β’ ημίχρονο σκόραραν ο Βαρδάκης στο 36’, ο Ασμαργιανάκης στο 52’ και ο Λαγουδάκης στο 54’ επισφραγίζοντας την εξαιρετική εικόνα για την Μικτή Κ12 του Ηρακλείου.

Μικτή ΕΠΣΗ Κ12: Λούρος (31'Αλεξανδράκης), Πάγια (38' Κλάδος), Λέιβις, Λυγεράκης (38' Λυγεράκης), Ακουμιανάκης, Λαγουδάκης, Πετούσης (40' Ασμαργιανάκης), Σταματάκης (31' Βαρδάκης), Σμαραγδάκης (40' Αδαμάκης)

Μικτή ΕΠΣΛ Κ12: Τοπούζι, Αναγνωστόπουλος, Κράστα, Πάγκαλος Χ., Οικονομάκης, Μαγούλης, Χριστοδουλάκης, Σκουλάς, Αποθηκιανάκης. Έπαιξαν και οι: Πάγκαλος Μ., Τσαλλέκου, Παρασκάκης, Δασκαλάκης Ι., Χαλκιαδάκης Μ.

Κ14 Ηράκλειο-Λασίθι 6-2

Το Λασίθι προηγήθηκε στο 2’ με κοντινό πλασέ του Στρατάκη αλλά το 0-1 δεν άγχωσε τους γηπεδούχους και στο 5’ ο Βασιλάκης ισοφάρισε με κεφαλιά. Η άμεση απάντηση έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στη συνέχεια. Στο 22’ ο Κώττας έκανε το 2-1, στο 25’ ο Γκούντελος το 3-1 και στο 30’ ο Κουτσουπιάς το 4-1 βάζοντας γερές βάσεις νίκης, παρότι το Λασίθι μείωσε 4-2 στο 33’ με τον Χαραλαμπάκη. Στο β’ ημίχρονο η Μικτή Κ14 ήταν πολύ ουσιαστική στο παιχνίδι της. Στο 50’ με εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έκανε το 5-2 ο Γκούντελος και ο ίδιος ολοκλήρωσε με προσωπικό χατ-τρικ το σκορ στο 58’ για το εμφατικό 6-2.

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΕΠΣΗ: Μαθιουδάκης, Περάκης, Λεσάι, Βασιλάκης, Νοικοκυράκης, Κατσαβούνης (56’ Πάπα), Σπανάκης (56’ Κουγιός), Αδαμάκης (56’ Ανδρονάς), Κώττας (59’ Χρονάκης), Κουτσουπιάς (59’ Γκιαουράκης), Γκούντελος (59’ Καρπαθάκης)

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΛΑΣΙΘΙΟΥ: Χαραλαμπάκης Π. (51’ Μπόκα), Καράσκουτης (41’ Ζωγραφίδης, 43’ λ.τ. Γιαννάκης), Σαλάι, Λούσι, Ισχυρόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αλβάρο (41’ Γκιόκα), Τουρλούκης, Ζαμπετάκης (44’ Πουλακίδης), Χαραλαμπάκης Αντ., Στρατάκης, Γκρέμο

Ηράκλειο-Λασίθι             6-2

Χανιά-Ρέθυμνο                1-0