ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-1 (Τελικό)

Η ρεβάνς για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας

Αγώνας Κυπέλλου σήμερα για τον ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στη ρεβάνς της ήττας 0-3 στο «Γεντί Κουλέ».

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες πρόκρισης, όμως θέλει μια καλή εμφάνιση που θα τονώσει την ψυχολογία.

Πολλές αλλαγές από το Γιώργο Σίμο, καθώς στην 11αδα υπάρχουν 8 νέα πρόσωπα συγκριτικά με το ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

7' Ο Μάνος θα κάνει το πλασέ, μετά από το γύρισμα του Κοροβέση, ο Πασχαλάκης θα μπλοκάρει σταθερά.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0: Ατομική προσπάθεια του Λάμπρου, που περνάει δύο παίκτες του ΟΦΗ και με αριστερό σουτ πετυχαίνει το 1-0.

19' Σουτ του Ροντρίγκο, η μπάλα θα περάσει άουτ.

21 ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο διαιτητής Βρέσκας υποδεικνύει πέναλτι, στο μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Άκπομ εντός περιοχής.

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 2-0: Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση και νικάει τον Γουόλι για το 2-0.

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Ατομική ενέργεια του Μάνου που δίνει για τον Κοροβέση, ο οποίος με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και μειώνει σε 2-1 (η μπάκα κόντραρε και στον Ίνγκασον).

42' Ο Στοχ "βγάζει" τον Άκπομ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, με τον Γουόλι να σταματάει τον Άγγλο επιθετικό.

45+1' Γύρισμα του Ίνγκασον από δεξιά, ο Γουόλι αποκρούει και από την κόντρα στον Βαρέλα η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 2-1. Η ομάδα του Ηρακλείου ισσορόπησε το παιχνίδι μετά τα πρώτα 20 λεπτά.

46' Εκκίνηση στην επανάληψη.

46' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μπράουν στη θέση του Κοροβέση. Αριστερό μπακ πήγε τώρα ο Μπολάκης.

52' Γύρισμα του Λάμπρου για τον Πέλκα, που προσπάθησε να απειλήσει όμως δε βρήκε στόχο.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-1: Ο Λάμπρου θα σημαδέψει το κάθετο δοκάρι από τη μικρή περιοχή, στο "ριμπάουντ" δυνατό σουτ από τον Γιαννούλη, θα αποκρούσει ο Γουόλι και ο Πέλκας από τη μικρή περιοχή σημειώνει το 3-1. Οι αμυντικοί του ΟΦΗ δε μπόρεσαν να αντιδράσουν σε δύο χρόνους σ' αυτή τη φάση.

59' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Εσίτι στη θέση του Μαουρίσιο.

61' Δεύτερη κίνηση από τον Σίμο, ο Μεγιάδο αντί του Στάικου στο παιχνίδι.

62' Ο Πέλκας πασάρει για τον Άκπομ μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος θα σουτάρει με δύναμη, όμως είναι άστοχος.

64' Δυνατό σουτ Πέλκα έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Εσίτι και τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

74' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. ο Μιχαηλίδης αντί του Βαρέλα στο ματς.

77' Φαλτσαριστό σουτ από τον Λάμπρου, ο Γουόλι αποκρούει εντυπωσιακά.

78' Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Σφιντέρσκι στη θέση του Στοχ.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 4-1: Ο Πέλκας μέσα στην περιοχή δίνει για τον Σφιντέρσκι, που εύκολα από τη μικρή περιοχή σημειώνει το 4-1.

82' "Κλείνει" τις αλλαγές του και ο Σίμος, με τον Βαζ αντί του Φερέιρα.

87' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τετ-α-τετ του Βαζ, όμως ο Πορτογάλος θα νικηθεί από τον Πασχαλάκη που αποκρούει.

Τέλος του αγώνα, ήττα 4-1 για τον ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74' Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59' Εσίτι), Ντάγκλας, Λάμπρου, Στοχ (78' Σφιντέρσκι), Άκπομ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Μπολάκης, Κοροβέσης (46' Μπράουν), Στάικος (61' Μεγιάδο), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Φερέιρα (82' Βαζ), Μάνος.