Λάρισα-ΟΦΗ 3-2 (Τελικό)

Σπουδαίο εκτός έδρας παιχνίδι για την ομάδα του Ηρακλείου

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τη Λάρισα εκτός έδρας, με στόχο να συνεχίσει στο ρυθμό των νικών στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Το ματς της 9ης αγωνιστικής έχει ιδιαίτερη σημασία για τους Κρητικούς, που θέλουν να συνεχίζουν την εξαιρετικής πορεία τους.

Φανέλα βασικού για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, παίρνουν οι Γουάλι και Κουτρουμπής.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

1' Ευκαιρία για τη Λάρισα, με το σουτ του Νούνιτς από το ύψος του πέναλτι που πέρασε άουτ.

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Από τη βαθιά μπαλιά προς την περιοχή της Λάρισας, ο Σεμέντο με τρομερή έμπνευση κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ στην κίνηση έξω από την περιοχή και πετυχαίνει το 0-1. Εντυπωσιακό γκολ από τον άσο των Κρητικών.

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τον Τσιλιανίδη, που περνάει δύο αντιπάλους και με ιδανικό πλασέ σημειώνει το 0-2. Με το πόδι στο... γκάζι στο πρώτο 10λεπτο η ομάδα του Ηρακλείου.

10' Κόρνερ από αριστερά για τον ΟΦΗ, ο Ναμπί κάνει το πρώτο σουτ, γυριστή κεφαλιά του Κουτρουμπή η μπάλα θα φύγει εκτός εστίας.

14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ 1-2: Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε από δεξιά, ο Μόρας αφύλακτος στο πρώτο δοκάρι θα κάνει με πλασέ το 1-2.

16' Διαγώνιο σουτ του Μπέρτου από δεξιά, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

27' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.

30' Σουτ του Ναμπί εκτός περιοχής, ο Κρίστινσον θα μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

35' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΛΑΡΙΣΑ: Ο Ουάρντα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δε μέτρησε κατόπιν έλεγχο Κομίνη στο VAR. Σε πρώτο χρόνο στη φάση, ο διαιτητής καταλογίζει οφσάιντ στον Μιλοσάβλιεβιτς, που πάει να διεκδικήσει στον "αέρα" με το Νάστο.

*Διακοπή στον αγώνα, με τον διαιτητή Κομίνη να αποβάλλει τον Αλέξη Κούγια, ο οποίος κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα.

40' Ο Νούνιτς σκοράρει από θέση οφσάιντ, με τον επόπτη να έχει σηκώσει τη σημαία του και δεν υπάρχει γκολ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ μπροστά στο σκορ με 1-2. Η ομάδα του Ηρακλείου ξεκίνησε με μεγάλη ορμή, ενώ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το 25λεπτο.

Εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο.

50' Κοντινές πάσε από τους παίκτες του ΟΦΗ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Ναμπί θα κάνει το τελικό σουτ, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μπράλιτς.

62' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Ασούμπρε στη θέση του Μπράλιτς.

64' Κίτρινη κάρτα στον Γουάλι.

66' Κίτρινη κάρτα και στον Γιαννούλη.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ 2-2: Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, η μπάλα θα κοντράρει στον Γιαννούλη και θα καταλήξει στα δίχτυα για το 2-2.

74' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Στάικο αντί του Σακόρ.

76' Δεύτερη κίνηση από τον Γρηγορίου, με τον Ντάοντα στη θέση του Νούνιτς.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ 3-2: Δυνατό σουτ του Ντάουντα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Γουάλι για το 3-2.

80' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μάνος στη θέση του Κοροβέση.

82' "Κλείνει" τις αλλαγές η Λάρισα, με τον Φατιόν αντί του Κάτσε.

89' Σέντρα του Σεμέντο από αριστερά, ο Φιγκεϊρέντο θα κάνει την κεφαλιά, όμως είναι άστοχος.

93' Κίτρινη κάρτα για τον Στάνκοβιτς.

Τέλος του αγώνα στη Λάρισα, "πικρή" ήττα για τον ΟΦΗ με 3-2, με τον τρόπο που διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα.

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς (62' Ασούμπρε), Μόρας, Μιχαηλ, Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε (82' Φατιόν), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Νούνιτς (76' Ντάουντα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (80' Μάνος), Νάστος, Σακόρ (74' Στάικος), Ναμπί, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.