«Καθάρισε» με την πρόκριση ο Παναθηναϊκός, 1-3 την Παναχαϊκή

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν με τους βασικούς στην Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση από το πρώτο ματς με την Παναχαϊκή, επικρατώντας 1-3 σήμερα στην Πάτρα.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε μια 11αδα με αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές και η ομάδα του δε δυσκολεύτηκε κόντρα στους Πατρινούς, που πάντως ήταν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα στο 26’, με τον Μπουζούκη να πετυχαίνει το 0-1 μετά από πάσα του Μολό.

Το δεύτερο τέρμα ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν μετά από κεφαλιά του Μακέντα, ο Μωραΐτης στη προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι με αυτογκόλ έγινε το 0-2.

Στην επανάληψη, η Παναχαϊκή είδε τους φιλοξενούμενους να χαλαρώνουν και το εκμεταλλεύτηκε στο 64’ με τον Μωραϊτη, που μείωσε σε 1-2, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε καλή ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 71’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ρουγκάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κουρμπέλης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Ιντζόγλου, Κολ (73' Λινάρδος), Σιατραβάνης (86' Μασούρας), Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (77' Μαυρίας), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (74' Περέα), Δώνης, Μολό, Μπουζούκης (65' Φάουστο), Κολοβός, Μακέντα (79' Σέχου).