Πολλά γκολ και θέαμα για την 3η αγωνιστική του Europa League

Πήρε το βαθμό στην έδρα της Καραμπάγκ ο ΑΠΟΕΛ (2-2)

Μεγάλο ενδιαφέρον, θέαμα και πολλά γκολ είχε το «μενού» στα χθεσινά ματς του Europa League.

Η 3η αγωνιστική του θεσμού, είχε ανατροπές και κάποιες εκπλήξεις, ενώ αρκετά από τα φαβορί δυσκολεύτηκαν.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε τον πρώτο του βαθμό στον 1ο όμιλο, με το 2-1 στην έδρα της Καραμπάγκ.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με τον Κουιντάνα στο 13′, αλλά η απάντηση ήταν διπλή από την κυπριακή ομάδα. 1-1 ο Ιωάννου στο 29′ και 1-2 ο Χαλένιους στο 45′. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο, καθώς στο 59′ ο Αΐλτον ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Στα σημαντικότερα ματς, η Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα… είδε όλα στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτιζάν, καθώς μπορεί να νίκησε με 1-0 αλλά η αλήθεια είναι πως πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές σε μία «καυτή» έδρα.

Για τον ίδιο όμιλο, η Άλκμααρ πήρε προβάδισμα πρόκρισης, μετά το εντυπωσιακό 6-0 επί της Αστάνα.

Είχαμε και δύο ματς με επικά φινάλε. Η Ρόμα προηγούταν στην έδρα της με 1-0 της Γκλάντμπαχ χάρη σε γκολ του Τζανιόλο από το 32′, αλλά στο 95′ ο Στιντλ με εκτέλεση πέναλτι έδωσε έναν «χρυσό» βαθμό στη γερμανική ομάδα. Στο Γάνδη-Βόλφσμπουργκ οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο για τους γηπεδούχους μείωσε ο Γιάρεμτσουκ στο 41′ και το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 94′.

Μεγάλη ανατροπή και για την Άρσεναλ στο 3-2 επί της Βιτόρια, με τον Πέπε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Μπήκε αλλαγή στο 75΄με το σκορ στο 1-2 και βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο ως… ήρωας. Ο Ιβοριανός επιθετικός που με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80’, 93’) έφερε τα πάνω-κάτω γράφοντας στην ιστορία το Άρσεναλ- Γκιμαράες 3-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Σταντάρ Λιέγης και έμεινε μόνη στη 2η θέση με 6 πόντους.