Τα Χανιά τη νίκη, ο Γιούχτας τις εντυπώσεις

Κέρδη παρά την φιλική ήττα στις Αρχάνες για την ομάδα του Μηνά Πίτσου

Τα Χανιά πήραν τη φιλική νίκη σήμερα με 2-1 στις Αρχάνες απέναντι στον Γιούχτα όμως τα περισσότερα κέρδη από το πολύ δυνατό τεστ ήταν για την ομάδα του Μηνά Πίτσου, που ανταποκρίθηκε απέναντι σε μια ομάδα Super League 2 και με την απόδοσή της στο β’ ημίχρονο κυρίως, ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ πιεστικό δεκάλεπτο στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με απολογισμό ένα δοκάρι από τον Παπαχρήστου, δύο καλές ευκαιρίες με Καραγεώργη και Δημητριάδη και εν τέλει το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν στο σκορ στο 30ο λεπτό, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα και πάσα του Τριανταφυλλάκου, ο Αρναρέλλης έκανε το 0-1, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για περίπτωση οφσάιντ του σκόρερ.

Στην επανάληψη ο Γιούχτας ισορρόπησε το παιχνίδι και ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη. Πάντως τα Χανιά στο 80’ έκαναν και το 0-2, με κοντινό πλασέ του Μαρτίνεθ μετά από σέντρα του Ουνγιαλλίδη.

Οι Αρχανιώτες πάλεψαν μέχρι τα τελευταία λεπτά και στο 88’ μείωσαν 1-2 όταν ο Μπάριτς υποδέχτηκε την μπάλα από τον Βελονάκη και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα ενώ θα μπορούσαν και να ισοφαρίσουν καθώς στην εκπνοή μετά τη σέντρα του Κασσωτάκη, το σουτ του Τουγλή δεν βρήκε στόχο…

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Μηνάς Πίτσος): Κουρουπάκης, Κασσωτάκης, Μαυρομμάτης (72' Τουγλής), Τζανής, Ραπτάκης (82' Λογοθέτης), Σταθόγλου, Πλουσής, Μπάριτς, Φραγκουλάκης, Κατσαμάγκας (51' Βελονάκης), Βαρούχας (59' Παπαδάκης)

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης (37' Λαμπίρης, 64' Κουτζαβασίλης), Καραγεώργης (46' Ανδρέου), Σελινιωτάκης (46' Γρομητσάρης), Κεχαγιάς (46' Σωτηράκος), Πάνος (46' Βρεττός), Παπαχρήστος (46' Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (46' Μουμίν), Τριανταφυλλάκος (46' Χύσι), Δημητριάδης (46' Λεοζίνιο), Αρναρέλλης, Τζιώρας (72' Μαρτίνεθ)